Domácí

Službě vlasti jsem obětoval celý život. Petr Pavel oznámil kandidaturu na Hrad

Armádní generál ve výslužbě Petr Pavel v úterý oznámil svou kandidaturu na prezidenta České republiky. Volby se uskuteční příští rok v lednu.

Na začátku tiskové konference vystoupila zpěvačka Anna Julie Slováčková s písní Dálky. "Zasloužíme si prezidenta, který se bude minimálně k nám umělcům vyjadřovat hezky a bude mít rád, co děláme," prohlásila zpěvačka po svém vystoupení.

"Vše to, co manžel za svého působení v armádě i mimo ni dokázal, mluví za něj i za mě. Obětoval pro tuto zemi své i naše pohodlí, pracoval pro ni 40 let a to i s nasazením života," popsala jeho manželka Eva, se kterou mají tři děti a čtyři vnoučata. Pavlová také poznamenala, že by chtěla posílit roli první dámy.

"Vykonávat poctivě prezidentský úřad není o záři reflektorů, ale o misi plné práce a různých omezení. Eva nikdy neskrývala obavy z toho, co nás čeká, pokud to vyjde. V našem životě jsem jí už pár takových překvapení připravil. A určitě to nebyl ideální rodinný život. Vždycky to dokázala překousnut, zatnout zuby a udělat to, co bylo třeba," prohlásil Petr Pavel. "Proto vám těď chci říct: Jsem připraven a jdu do toho," oznámil oficiálně svou kandidaturu na Hrad.

"Nejsem spokojený s tím, jak v naší zemi dnes politika funguje. Od prezidenta po starostu poslední obce jsou politici volení proto, aby sloužili lidem. Ne sobě, svým stranám nebo zájmovým skupinám. Zvykli jsme si hodnotit politiky podle velmi nízké laťky," okomentoval Pavel.

"Poslední sněmovní volby byly příležitostí ke zlepšení. Mnozí lidé si ale nemyslí, že by se jejich očekávání naplňovala. Většina práce je stále ještě před námi. Já mám chuť a odhodlání se do toho pustit a ukázat, že to jde dělat i jinak. Chci ukázat, že můžeme mít prezidenta, který prosazuje, aby v naší zemi platila pravidla pro všechny stejně," zdůraznil Pavel. Řekl také, že má jeho tým k dispozici už asi polovinu podpisů nutných pro to, aby mohl být zařazený mezi oficiální kandidáty.

Ve stejnou dobu jako Petr Pavel oznámil svou kandidaturu také šéfkuchař Petr Erin Kováč.

Související obsah

O kandidatuře na prezidenta mluvil v půlce srpna také bývalý český sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek. "Uvažuju a myslím, že do konce tohoto měsíce, nebo začátkem příštího se nejpozději rozhodnu. Záviset to bude na penězích, protože volební kampaň bez dostatečného finančního zabezpečení není možná. Programově je vše připraveno," nastínil.

Kandidaturu vzdala známá advokátka Klára Long Slámová. V boji o Pražský hrad bude podporovat lékaře a senátora Marka Hilšera (nez.).

Podle posledního volebního průzkumu agentury Median by v prvním kole zvítězil expremiér Andrej Babiš (ANO), pokud by se stal kandidátem, Petr Pavel by byl druhý. Podrobné výsledky průzkumu včetně toho, jak by to vypadalo v druhém kole, najdete v tomto článku na TN.cz.

První kolo prezidentských voleb je vyhlášené na 13. a 14. ledna 2023. Případné druhé kolo na 27. a 28. ledna. Funkční období současného prezidenta Miloše Zemana končí 8. března.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz