Senátní volby 2022

Kandidáti do Senátu z Prahy 6 se nepohodli kvůli pomoci lidem i plynu z Ruska

Ve středu odpoledne pokračovala na TN Live série debat s kandidáty do Senátu. Tentokrát moderátorka Bára Divišová vyzpovídala uchazeče z obvodu Praha 6. Ti už u první otázky začali vášnivě diskutovat nad vládní pomocí občanům, ale také nad důležitostí dodávek plynu z Ruska.

Třetině senátorů letos končí mandát. Na TN Live minulý týden odstartovaly debaty z osmi senátních obvodů. Moderátorka Bára Divišová už zpovídala adepty na senátory z obvodu Plzeň-městoPraha 11 i Praha 10. Ve středu odpoledne dala prostor i kandidátům z Prahy 6.

Pozvání přijali Dana Balcarová (navrhující strana Piráti), Jaroslav Dvořák (navrhující strana ČSNS), Petr Hannig (kandidát za Rozumné), Lenka Helena Koenigsmark (za SEN 21), Petr Pavlík (navrhující strana ČSSD), Jiří Pavel Pešek (za Manifest.cz), Jiří Růžička (za TOP 09) a Petr Vacek (navrhující strana PRO 2022).

Související obsah

Hosté už se nepohodli u prvního bodu týkajícího se pomoci vlády lidem. 

"Okolní státy reagovaly rychleji," vytkla kabinetu Petra Fialy (ODS) Balcarová. "Solidární daň je třeba realizovat rychle, abychom mohli pomáhat lidem, kteří mají problémy a ocitají se v nouzi," dodala.

"Celá vláda by měla odstoupit," reagoval Dvořák. Podle něj se měli ministři inspirovat dobou covidovou a "zakázat zahraničním společnostem odvod kapitálu a zisků, které v Čechách mají".

"Zkrachoval celý společenský systém," uvedl Hannig a načal další otázku, která vzbudila mezi hosty velké emoce. Vyzdvihl totiž odvahu maďarského premiéra Orbána. "Měl odvahu udělat si pro Maďarsko proti vůli EU své vlastní smlouvy s dodávkami plynu s Ruskem a dneska má minimálně 4,5krát lacinější plyn pro spotřebitele, než je u nás," sdělil.

"Jsem proti vystoupení z EU a NATO a myslím si, že je potřeba postavit se agresorovi, jako je Rusko," upozornila Koenigsmark. "Václavské náměstí ale ukázalo, že lidé se bojí. Valná většina lidí měla strach o budoucnost a strach není dobrý rádce," uvedla. Vláda by podle ní měla lidem více naslouchat, její situaci ale považuje za nejtěžší za posledních 30 let.

"Vláda je neuvěřitelně pomalá," oponoval Pavlík. "Nepochybně se dalo jednat rychleji. Vláda se navíc zahltila problémy, jako je ministr Rakušan, který by v normální společnosti už dávno rezignoval," dodal.

"Především je potřeba systémová změna," upozornil Pešek. A zareagoval i na slova o Orbánovi a plynu. "Získáváme ve finále plyn, který je stejně ruský. Jen s tím rozdílem, že je ideologicky přečištěn, ať už potrubní přes Německo, nebo likvidní, který Rusové vyvážejí do USA a Američané ho prodávají s přirážkou zpátky," prohlásil s tím, že je potřeba očistit se od "ideologických nánosů".

"Ideologický prvek se míchá do obchodu. Když někde nakoupím surovinu jako plyn nebo cokoliv jiného, tak to neznamená, že podporuji ideologii toho, od koho to kupuji," myslí si Vacek.

A došlo i na téma státního rozpočtu. "Pořád mluvíme o pomoci jednotlivým lidem. Daleko větší problém je pomoc firmám a podnikům, protože energie dusí dramaticky jednotlivé firmy, a když začnou zavírat a krachovat, tak stát nebude mít peníze z daní, které odváděly, a lidé práci. Pak budou potřebovat daleko větší pomoc," upozornil Růžička.

Podívejte se na sestřih z debaty:

TN.cz

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskuteční 23. a 24. září 2022, první kolo proběhne společně s komunálními volbami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz