Zahraničí

Greta se vyjádřila k energetické krizi. Chce další omezení!

Greta se vyjádřila k energetické krizi. Chce další omezení!
Greta Thunbergová. Zdroj: Profimedia

Poslanci Evropského parlamentu budou příští týden hlasovat o revidované směrnici Evropské unie o obnovitelných zdrojích energie. Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová v souvislosti s tím vyzývá evropské politiky, aby ze seznamu obnovitelných zdrojů odstranili dřevo. Zároveň vzkazuje veřejnosti, aby lidé přestali topit dřevem.

Strach z nadcházející zimy prostupuje celou Evropou. Ceny ropy a plynu jsou extrémně vysoké, roste tak počet lidí, kteří přecházejí na vytápění dřevem. Z lesů ve velkém mizí palivové dřevo, mnozí ho totiž kradou. Příští týden bude Evropský parlament hlasovat o tom, zda bude vytápění dřevem i nadále klasifikováno jako klimaticky neutrální.

Podle švédské aktivistky Grety Thunbergové je nutné, aby poslanci vyřadili dřevo z obnovitelných zdrojů energie. "Přímo volení evropští zástupci si nyní musí vybrat – buď mohou zachránit unijní klimatické cíle svými legislativními kličkami, nebo mohou začít zachraňovat naše klima, protože právě teď pro tento účel nedělají vůbec nic," napsala Greta pro list The Guardian.

Související obsah

​​Aktivistka je přesvědčená, že pokud parlament nezmění "zdiskreditovanou a škodlivou politiku v oblasti obnovitelných zdrojů energie", budou evropští občané i nadále ze svých daní platit za pálení lesů po celém světě. "Směrnice o obnovitelných zdrojích energie by se měla vztahovat pouze na ty skutečně obnovitelné, což lesy nejsou. Lesy jsou ekosystémy vytvořené přírodou, které nelze znovu vysadit," míní Thunbergová.

Greta proto navrhuje, aby všechny dotace vyplácené na vypalování lesů byly použity na větrnou, solární a geotermální energii, upozornil portál oe24. "Stále větší množství dřevěných pelet a dalšího dřevěného paliva se dováží ze zemí mimo Evropskou unii, aby se uspokojil rostoucí apetit Evropy po spalování lesů pro výrobu energie. Tento apetit podporuje stávající směrnice o obnovitelných zdrojích energie, což je třeba změnit. Lidé by také měli přestat topit dřevem," uzavřela aktivistka.

Greta Thunbergová vyrazila na summit OSN lodí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz