Domácí

Poplach na českém nebi! Gripeny startovaly kvůli nekomunikujícímu letadlu

Poplach na českém nebi! Gripeny startovaly kvůli nekomunikujícímu letadlu
Ilustrační fotografie | Zdroj: TV Nova

České bojové letouny Gripen měly ve středu ráno pohotovost. Startovaly kvůli dopravnímu letadlu, které letělo bez spojení a nekomunikovalo. Stíhači se rozhodli zasáhnout a doprovodili ho až za hranice republiky.

Stíhači české armády vzlétli ve středu kolem půl čtvrté ráno z letiště v Pardubicích k dopravnímu letadlu. "Potvrzujeme, že dnes v brzkých ranních hodinách letěla dvojice pohotovostních letounů JAS-39 Gripen k civilnímu letadlu, které nekomunikovalo. Nakonec se podařilo navázat spojení," řekla TN.cz mluvčí Generálního štábu Armády ČR Vlastimila Cyprisová.

"Jednalo se o letoun typu Gulfstream společnosti Fenix Air na trati mezi keňským Nairobi a německým Berlínem. Od maďarských kolegů jsme obdrželi informaci, že letoun nekomunikuje s řízením letového provozu," sdělil TN.cz mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma.

Související obsah

Poté, co stroj vlétl do českého vzdušného prostoru, se Armáda ČR rozhodla zasáhnout. "České stíhačky se k letounu připojily zhruba v prostoru nad Jičínem," doplnil Klíma. 

Gripeny následně doprovodily letoun až nad území Německa, a to přibližně 100 kilometrů za české hranice. "Civilní letadlo v doprovodu pohotovostních letounů bezpečně přistálo v Berlíně," uvedla Cyprisová.

Průběh letu:

Průběh letu nekomunikujícího letadla | Zdroj: Se svolením Flightradar24.com

Zpět do České republiky se stíhačky vrátily pár minut před čtvrtou hodinou ráno. "Na tento úkol jsou piloti 21. základny taktického letectva Čáslav vycvičeni a potvrdila se připravenost systému NATINAMDS," uzavřela Cyprisová.

Poslechněte si celé vyjádření Richarda Klímy:  

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz