Domácí

Soud s Babišem: Můj otec znásilnil má práva, prohlásil Babiš mladší

V devět hodin dopoledne začal pátý den procesu s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) a Janou Nagyovou. Aktuální informace ze soudní síně si můžete přečíst v tomto článku.

Na programu pátečního jednání pražského městského soudu je výslech Andreje Babiše mladšího. Ten k soudu na rozdíl od jeho otce a Jany Nagyové dorazil, stejně tak jako další dvě svědkyně. Při výslechu první svědkyně soudce Šott jednání na deset minut přerušil, svědkyně totiž odmítla odpovědět na otázku kvůli mlčenlivosti, kterou je vázaná ke svému zaměstnavateli. Otázky od soudce směřovaly na pojistné smlouvy mezi Agrofertem a Českou pojišťovnou.

Babiš mladší popsal jednu svou návštěvu v Agrofertu, kde podepisoval nějaké papíry. Jednalo se o jeden dokument, který podepsal asi na pěti místech. Nic bližšího mu podle jeho výpovědi nebylo k obsahu dokumentu řečeno. Na místě mohla být i jeho sestra, není si ale jistý. Soudce Šott se jej zeptal, zda měl někdy akcie Čapího hnízda. "Myslím si, že ne," odpověděl Babiš mladší.

Obhajoba pokládala Babišovi mladšímu i otázky ohledně jeho špatného vztahu k otci. "Můj otec znásilnil má základní práva v roce 2017," prohlásil Babiš mladší před soudem. Předtím také poznamenal, že se proti otci začal vymezovat poté, co mu otevřeli oči lidé na sociálních sítích.

Zde se můžete podívat, jak se k soudu vyjádřil mluvčí státního zastupitelství:

​Zde se můžete podívat, jak průběh soudu hodnotí Babišův obhájce:

Celé páteční jednání si můžete poslechnout zde:

Přehled jednání v předcházejících dnech

První den před soudem vypovídali obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová. V úterý se pak dostavili dva znalci. Znalec přes písmo, který měl potvrdit, či naopak vyloučit pravost podpisů Andreje Babiše mladšího na listinách k nabytí akcií Čapího hnízda, a odborník, který posuzoval ekonomickou situaci Čapího hnízda a také to, jestli nebylo finančně navázané na Agrofert.

Související obsah

Třetí den se k soudu v dopolední části dostavila Monika Babišová i její bratr Martin Herodes. Oba odmítli vypovídat. Odpoledne se před soudce postavil poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO), který se měl vyjádřit k prodeji akcií budoucího Čapího hnízda, a předseda představenstva ZZN Pelhřimov Zdeněk Kubiska, na kterého směřovaly podobné otázky. Jejich celé výpovědi si můžete poslechnout v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

Čtvrtý den se dostavil bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). Čapí hnízdo totiž leží v tomto kraji. Svědčili také úředníci a úřednice, kteří při svém působení přišli do styku se žádostí o dotaci pro Čapí hnízdo. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

Související obsah

​Je nařízeno celkem 13 jednacích dnů, které jsou rozdělené do tří týdnů. Od 12. do 16. září, pak 26., 27., 29. a 30. září, další pak 17., 18., 20. a 21. října. Soud nepovolil přímý přenos ze soudní síně, a to ani zvukový. Redakce TN.cz vám prostřednictvím on-line reportáže níže přinese aktuální a také nejdůležitější momenty.

Čeho se týká obžaloba

Dotační podvod měl spočívat v přeměně Farmy Čapí hnízdo na samostatnou akciovou společnost, čímž by dosáhla na evropské dotace pro výstavbu kongresového sálu. Jinak by totiž jako součást Agrofertu na peníze nárok neměla. Podle obžaloby bylo ale Čapí hnízdo stále propojené s Agrofertem. Dotace byla asi 50 milionů korun.

Nagyová je obžalovaná z podvodu, Babiš z napomáhání. Státní zástupce chce pro oba tříletou podmínku a pro Babiše pokutu 10 milionů korun. U Nagyové požaduje 500tisícovou pokutu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz