Zahraničí

Čínský prezident nařídil armádě, aby se připravila na válku

Čínský prezident nařídil armádě, aby se připravila na válku
Čínský prezident Si Ťin-pching Zdroj: Profimedia

Čínský prezident Si Ťin-pching ve středu nařídil armádě, aby se začala připravovat na ostré válečné operace. V projevu to oznámil jen pár hodin poté, co jeho ruský protějšek Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci kvůli válce na Ukrajině. Moskva už podle jeho slov nevede konflikt jen s Kyjevem, ale celým Západem, který "chce Rusko úplně zničit".

O nárůst napětí a zvětšení hrozby potenciálního světového konfliktu se ve středu nepostaral jen Vladimir Putin. Krátce po vyhlášení částečné mobilizace v Rusku vystoupil s projevem i čínský prezident Si Ťin-pching. Ten nařídil armádě připravit se na "opravdový boj", informovala agentura TASS.

Šéf pekingské komunistické vlády to oznámil na konferenci o národní obraně. "Je potřeba svědomitě shrnout a aplikovat úspěšné zkušenosti z reformního procesu, zvládnout novou situaci, porozumět požadavkům a zaměřit se na přípravu na váleční. Také je nutné mít odvahu zkoumat a inovovat," prohlásil.

Související obsah

Podle Si Ťin-pchinga musí mít Čína ultramoderní armádu, jež je v případě potřeby schopná odrazit jakéhokoliv nepřítele, uvedla RIA Novosti. "Nejdůležitější je bojová připravenost a schopnost vítězit," doplnil.

Čína je v mezinárodních vztazích zdrženlivá a ruskou agresi proti Ukrajině veřejně nepodporuje. Není ale tajemstvím, že ji s Moskvou pojí úzké spojenectví. Vzhledem k tomu, že jde Peking dlouhodobě cestou ekonomického a nikoliv silového upevňování své geopolitické pozice, je ale zapojení do konfliktu nepravděpodobné. Čínské ministerstvo zahraničí navíc vyzvalo Rusko, Ukrajinu i Západ k okamžitým mírovým jednáním.

Související obsah

Co do počtu aktivních vojáků, jichž je přes dva miliony, je Čínská lidová osvobozenecká armáda největší na světě. Spojené státy jich mají o něco víc než milion. Největší vojenskou silou ale zůstává Severoatlantická aliance (NATO) s 3,3 miliony aktivních vojáků.

Čínské investice do armády v posledních letech rostou. Minulý rok se výdaje vyšplhaly na 293 miliard dolarů. Země tím sice získala celosvětově druhou příčku, za prvními USA s 801 miliardami dolarů ale stále zaostává.

Na frontu půjde až 300 tisíc Rusů se základním výcvikem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz