Domácí

Babiš otočil. Místo boje o Hrad se chce stát premiérem

Andrej Babiš nevylučuje, že bude znovu usilovat o premiérské křeslo. Kvůli jeho možnému návratu do čela vlády by mohla jít stranou i jeho kandidatura na prezidenta, kterou zatím šéf hnutí ANO nepotvrdil.

Ještě v únoru Andrej Babiš tvrdil, že při dalších sněmovních volbách nebude usilovat o funkci šéfa hnutí ani o poslanecký mandát. Teď svůj výrok ale přehodnotil. "Nevyloučil jsem, že budu kandidovat na prezidenta. Nevyloučil jsem, že budu lídr, jako stínový premiér v příštích volbách, protože se situace diametrálně změnila," řekl Babiš.

Hra o post prezidenta tak nejspíš ustupuje do pozadí. Sám Babiš by prý radši bral křeslo předsedy vlády. "Je plno lidí, kteří říkají, že jsem byl dobrý premiér. Premiér má být manažer," pokračoval.

"Vůbec mě to nepřekvapuje. On by skutečně byl radši předsedou vlády, to je známo. Pokud by se Andrej Babiš stal prezidentem, znamenalo by to velké oslabení, ne-li konec hnutí ANO," uvedl politický komentátor Jindřich Šídlo.

Související obsah

"Babiš na sněmu ANO řekl, že už nebude kandidovat na šéfa hnutí, ale teď už na tom netrvá. Asi pochopil, že nemá šanci být prezidentem. Pokud ovšem vláda předčasně nepadne, premiérem by znovu mohl být nejdříve v 71 letech," dodal politický komentátor Jiří Pehe.

"To, co vidíme všichni, je srozumitelné. Říká, že nebude kandidovat na prezidenta a dělá dlouhodobě kampaň, kterou dělá na různých místech republiky. Včetně míst, kde v komunálních volbách hnutí ANO nekandiduje," řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Podle Andreje Babiše má hnutí ANO čtyři možné kandidáty na post prezidenta. Jsou jimi bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO), bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Čtvrté jméno Babiš prozradit nechtěl.

Související obsah

Podle Aleny Schillerové by to měl být právě Andrej Babiš. "Já věřím, že se rozhodne kandidovat. Pokud by se náhodou rozhodl nekandidovat, tak to hnutí ANO bude řešit," doplnila Schillerová.

Možnou kandidaturu na Hrad chce Babiš oznámit koncem října.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz