Domácí

V nemocnici mělo otravu krve devět lidí. Stíhání státní zástupce zastavil

Stíhání šesti lidí v kauze hromadné otravy pacientů v nemocnici ve Frýdlantu v Čechách je zastavené. Státní zástupce to odůvodnil tím, že závěry soudních znalců nebyly jednoznačné. V nemocnici měli pacienti před čtyřmi lety dostat před operacemi pravděpodobně kontaminované anestetikum. Otravou krve tehdy onemocnělo 9 lidí.

Sanitky z Frýdlantu do Liberce převážely v listopadu 2018 jednoho pacienta za druhým. Byl mezi nimi i mladý brankář frýdlantského fotbalového klubu. "Probudil jsem se a nebylo mi vůbec dobře," prozradil Tomáš Szappanos. 

"Banální operace se pro mě změnila v naprosto neuvěřitelný sen," uvedl Karel Šípek, který přišel na operaci kýly. Nakonec ležel s otravou krve na infekčním oddělení v Liberci. "Tento stav nastal velmi krátce po operačním výkonu," vysvětlil primář ARO Krajské nemocnice Liberec Dušan Morman.

Policie měla podezření, že otravu způsobilo nesprávné podávání anestetika před operacemi. Zdravotníci ho měli aplikovat z většího balení namísto jednorázového, což Státní ústav pro kontrolu léčiv nedoporučoval kvůli možné kontaminaci. Nemocnice mezitím změnila majitele. Stíhání zdravotníků, kteří měli být za otravu zodpovědní, státní zástupce nyní zastavil.

Související obsah

"Ve frýdlantské nemocnici byla používána závadová praxe při používání léčiva, nicméně ze znaleckých závěrů není možné dovodit příčinu, která jako jediná možná způsobila zdravotní komplikace pacientů. Jsme tady odkázáni plně na odborné závěry znalců. Nebyly zcela jednoznačné a přesvědčivé, aby bylo možné zahájit trestní stíhání těch fyzických osob," sdělil Lukáš Pauldura z Okresního státního zastupitelství v Liberci.

"Přijde mi to prapodivné a myslím si, že se z toho akorát chtějí všichni vyvléct a zamést to pod koberec," řekla matka operovaného Tomáše Iva Szappanosová Surovsková. Definitivní konec to ale ještě není. Státní zástupce ještě jednou vyzve znalce, aby své posudky doplnili. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz