Domácí

Tipy na 28. září: V Den české státnosti se otevírají i jindy nepřístupné prostory

Tipy na 28. září: V Den české státnosti se otevírají i jindy nepřístupné prostory
Strakova akademie, sídlo vlády | Zdroj: Jan Zátorský / MAFRA / Profimedia

Češi si ve středu připomínají smrt svatého Václava, jednoho z prvních Přemyslovců. Na Den české státnosti se koná hned několik svátečních akcí, navíc se ale veřejnosti otevírají prostory, které jsou pro ni jindy nepřístupné. Navštívit tak můžete například sídlo vlády nebo také některá ministerstva.

Úřad vlády ČR

Úřad vlády ČR otevře u příležitosti Dne české státnosti 28. září veřejnosti prostory Strakovy akademie. Ta byla dostavěna v roce 1896 a původně sloužila jako studentská kolej pro syny z nemajetných českých šlechtických rodin. V posledních letech procházela rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2017 se opravovala fasáda, střecha i komíny. Od června 2021 do června letošního roku pak prošly rozsáhlou obnovou zahrady.

Prohlídky budou probíhat od 10 do 17 hodin v organizovaných skupinách s průvodci, přičemž jedna prohlídka potrvá přibližně 40 minut. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku prostor sloužících k účelům zasedání vlády České republiky, tiskovým konferencím i protokolárním akcím předsedy vlády. Zpřístupněn bude například jednací sál vlády, nový i starý tiskový sál či rozhlehlá zahrada. Více informací ke vstupu najdete zde.

Ministerstvo financí

Den české státnosti je současně dnem otevřených dveří pro některá ministerstva. Popáté mohou návštěvníci prozkoumat například budovu ministerstva financí, kde budou mít v průběhu dne příležitost setkat se i se šéfem resortu. Díky komentovaným prohlídkám mohou zájemci nahlédnout do zákulisních míst a zajímavých prostor bývalého kláštera řádů bosých karmelitek a anglických panen. Kromě přednášky finanční gramotnosti budou dále k vidění v přilehlých Vojanových sadech akční ukázky světově proslulých služebních psů Celní správy ČR nebo ukázky zajištěných padělků. Prohlédnout si budete moci také expozici Státní tiskárny cenin s možností si vlastnoručně vytisknout pamětní list na historickém knihtisku.

Komentované prohlídky začínají v 10 hodin a poté každých 20 minut. Tyto prohlídky budou volně přístupné i bez předchozí registrace. Důležité informace ke vstupu najdete zde.

Související obsah

Ministerstvo obrany

Na Den české státnosti bude moct veřejnost opět nahlédnout také do reprezentačních prostor ministerstva obrany. Zájemci si při této příležitosti mohou prohlédnout nejen vojenskou techniku, ale také pracovnu ministryně obrany Jany Černochové (ODS). Sídlo resortu (ulice Tychonova 1, Praha 6) je možné navštívit od 9 do 14 hodin. Z bezpečnostních důvodů bude vstup povolen pouze občanům ČR, kteří se předem zaregistrují. Prohlídky jsou naplánované na každých 15 minut s délkou trvání přibližně 30–45 minut. V přilehlém areálu pak bude nachystán doprovodný program. Více informací najdete zde.

Ministerstvo kultury

Své brány pro veřejnost otevře s úderem desáté hodiny ranní i ministerstvo kultury. V Nostickém paláci na Maltézském náměstí se můžete těšit na komentované prohlídky interiérů i bohatý doprovodný program. Uvidíte krásné reprezentační prostory, pracovnu ministra kultury, obrazárnu paláce s mnoha pozoruhodnými díly starých mistrů, kapli Nanebevzetí Panny Marie a přes skleněný průhled i slavnou Nostickou majorátní knihovnu.

V přízemí paláce se představí 30 příspěvkových organizací s programem pro děti i dospělé. K vidění bude historický vůz Jawa Minor z roku 1939 se sportovní karosérií roadster ze sbírek Národního technického muzea. Na funkčních modelech si pak zájemci vyzkouší mechanismy využívané u vozidel, například čtyřkloubový, klikový nebo kulisový mechanismus a mnoho dalšího. Technické muzeum v Brně přiveze stroje Leonarda da Vinciho. Kdo bude mít zájem, může si postavit katapult a samonosný most bez použití hřebíků, který Leonardo da Vinci navrhl už v 15. století. Bližší informace a podmínky vstupu najdete zde.

Hygienická stanice v Praze

Letos 28. září se historicky poprvé otevřou veřejnosti dveře pražské hygienické stanice v Rytířské ulici. Pražští hygienici při příležitosti 70. výročí hygienické služby přiblíží veřejnosti svou činnost, ale představí také staletí trvající historii sídla. Více informací zde.

Související obsah

Vodní systém v Plasech

Návštěvníkům se 28. září nabízí příležitost zúčastnit se speciálně vypsaných prohlídek vodního systému v Plasech. Prohlídka je zaměřená na fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. Dozvíte se zde informace o základech budovy, která je postavená na vodě. Prohlédnete si dvě vodní zrcadla, vzdušníkové chodby a klášterní separace. Podrobné informace o prohlídkovém okruhu naleznete zde. Své místo ve skupině si zajistíte zakoupením vstupenky on-line.

Podívejte se na archivní reportáž o vodním systému v klášteře Plasy:

Pavilon goril v pražské zoo

Na Den české státnosti proběhne slavnostní otevření Rezervace Dja, tedy nového domova pražských goril, kde budou i nejnovější přírůstky. Těmi jsou samec Kisuma a samice Duni, dcera slavné Moji. V největším pavilonu v historii pražské zoo se nachází celá řada dalších zvířat od kočkodanů nebo osináků až po kaloně či štětkouny.

"Srdečně vás zveme na slavnostní otevření našeho 'projektu desetiletí'! Ve středu 28. září, tedy v den 91. výročí Zoo Praha, se poprvé vydáte na cestu kamerunským pralesem, ale také nakoupíte na africkém tržišti, poslechnete si tradiční hudbu, naučíte se základy tamního jazyka koonzime nebo nasednete do pravého Toulavého autobusu. To vše za účasti představitelů hlavního města a řady známých osobností," láká zoo na svých stránkách. Celý program najdete zde.

Muzeum českého granátu

Na jedinečnou a unikátní výstavu šperků s českými granáty láká ve státní svátky i Muzeum českého granátu. Při příležitosti dne otevřených dveří je prohlídka zdarma. Dozvíte se vše o historii těžby granátů v českých zemích, technologii broušení i lokalitách výskytu. K vidění je tu také nejstarší brus z poloviny 18. století. Dále se dozvíte o energii a léčebné síle českého granátu. Více zde

Ochozská jeskyně

Ve středu 28. září se v době od 9:00 do 16:00 pro zájemce o kras po dvou letech otevře unikátní Ochozská jeskyně. Účelem této mimořádné akce je umožnit zájemcům navštívit jeskyni s probíhajícím víceoborovým výzkumem a významným zimovištěm netopýrů. Jeskyně je z důvodu nutné ochrany jinak veřejnosti nepřístupná. Exkurze jsou zdarma na základě dopředu provedených rezervací. Podle zpráv zveřejněných na stránkách už má být ale plno.

Mimořádné otevření Clam-Gallasova paláce

V rámci dne otevřených dveří 28. září si mohou návštěvníci prohlédnout zrekonstruovaný Clam-Gallasův palác. Komentované prohlídky jsou asi na hodinu a jsou zdarma, je ovšem nutné si předem rezervovat termín. Clam-Gallasův palác je nominován v soutěži Stavba roku 2022. Jeho komplexní rekonstrukce se týkala jak interiérů, tak i dvora a fasády. Hlavní město zaplatilo za přeměnu více než 470 milionů korun. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum města Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost. Kromě plánovaných expozic bude postupně v areálu otevřena restaurace, kavárna nebo například galerijní obchod. Více informací zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz