Zajímavosti

Miliardář šokoval tvrzením o WhatsAppu. Je nebezpečnější, než si lidé myslí

Miliardář šokoval tvrzením o WhatsAppu. Je nebezpečnější, než si lidé myslí
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Miliardář a zakladatel aplikace pro zasílání zpráv Telegram vyhlásil válku konkurenční aplikaci WhatsApp. Podle něj je nebezpečná a hackerům umožňuje proniknout do mobilních telefonů. Chyby, které se v ní pravidelně vyskytují, jsou podle něj dokonce záměrné –⁠ nazval WhatsApp nástrojem pro sledování lidí.

Ve svém varování před používáním aplikace WhatsApp se Pavel Durov, zakladatel Telegramu a sociální sítě VKontakte, odrazil od bezpečnostní chyby, kterou WhatsApp odhalil minulý týden. "Hackeři mohli mít plný přístup (!) k telefonům uživatelů této aplikace. Každý rok se dozvídáme o nějakém problému ve WhatsAppu, který ohrožuje zařízení jeho uživatelů," zhodnotil konkurenční aplikaci ruský miliardář, který žije v exilu.

Durov dokonce podle britského deníku The Independent tvrdí, že bezpečnostní chyby jsou záměrné a umožňují vládám, zločineckým organizacím a hackerům obejít šifrování a další bezpečnostní opatření aplikace. Nazval proto WhatsApp nástrojem pro sledování.

Související obsah

​"Takové chyby jsou jen stěží náhodné. Jsou to zadní vrátka. Pokud jsou jedna objevena a musí být odstraněna, přidají se další," konstatoval Durov.

Zároveň zdůraznil, že se nepokouší přimět lidi, aby přešli na jeho aplikaci. "Telegram nepotřebuje další propagaci. Můžete používat jakoukoliv jinou aplikaci pro zasílání zpráv, jenom se držte dál od WhatsAppu," vzkázal lidem.

The Independent oslovil společnost Meta, pod kterou WhatsApp spadá. Vyjádření jejího mluvčího bylo strohé. "Je to naprostý nesmysl," okomentoval Durovova tvrzení.

Související obsah

​Minulý týden WhatsApp oznámil dvě bezpečnostní chyby. První z nich, jak píše agentura pro kybernetickou bezpečnost Singapore Computer Emergency Response Team, umožňuje útočníkům prolomit zabezpečení během videohovoru a převzít úplnou kontrolu nad aplikací. Druhá chyba umožňuje rozesílání škodlivých videí. 

Telegram je známý tím, že klade velký důraz na ochranu soukromí svých uživatelů. Aktuálně ho aktivně používá už více než 700 milionů lidí a jejich počet rychle roste. Aplikace WhatsApp je však stále podstatně oblíbenější. V současnosti má zhruba dvě miliardy uživatelů po celém světě.

Výzkum odhalil, která aplikace škodí spánku nejvíc:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz