Domácí

Daně zvyšovat nebudeme, slíbil premiér Fiala v pořadu Napřímo

V pořadu Napřímo v rámci Víkendové Snídaně exkluzivně vyzpovídal moderátor Rey Koranteng premiéra Petra Fialu (ODS). Ten prohlásil, že jeho vláda nebude zvyšovat daně domácnostem. Zvyšovat se naopak bude daň "válečná".

Daně

První díl pořadu Napřímo na televizních obrazovkách přinesl nedělní rozhovor s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ten v rozhovoru s moderátorem Reyem Korantengem řekl, že neplánuje domácnostem zvyšovat daně. "Nebudeme zvyšovat daně. Tečka," zdůraznil.

Naopak se ale bude zvyšovat takzvaná válečná daň. "Je to speciální věc, která se netýká celého sektoru a je jen dočasná," upřesnil předseda vlády. 

Mimo válečnou daň by měla Česká republika získat finance i díky zavedení antibyrokratického balíčku. Ten zjednoduší činnost podnikatelů a živnostníků. ​Petr Fiala také upozornil, že jeho vláda chce zeštíhlit státní správu. "Do budoucna musíme zeštíhlit stát, každá byrokratická věc stojí spoustu peněz," dodal premiér.

Související obsah

Cena energií

Vysoká cena energií se dotýká všech, včetně premiéra. "Bydlím ve vícegeneračním řadovém rodinném domku, takže to musíme sečíst dohromady. Za elektřinu platím na zálohách asi 2 800 korun. Za plyn platím na zálohách přes 10 tisíc korun. Tam je to navýšení více než dvojnásobné," prozradil Fiala.

Cena za energie je podle něj vysoká, proto se jeho rodina snaží šetřit. "Už tady se projevují opatření, která naše vláda udělala. Například u elektřiny už máme informaci, že bude fungovat úsporný tarif," uvedl premiér. Zálohy na elektřině se tak sníží o 3 500 korun. U plynu pak začne fungovat zastropování.

"Mám maminku, která má poměrně nízký důchod a je ve vysokém seniorském věku. Pro ni to není vůbec jednoduché. Ta mi například radostně říkala, že v podstatě nebude do konce roku platit zálohy za elektřinu, protože funguje úsporný tarif," doplnil Fiala. Podobně prý mluví i další lidé z jeho okolí. 

Související obsah

Zastropování cen energií

K tomu se v rozhovoru vrátil moderátor Rey Koranteng. "Zastropování pomůže domácnostem a malým a středním podnikatelům," řekl Petr Fiala. Podle něj je důležité, aby cena za elektřinu a plyn nepřekročila zastropované ceny. Zdůraznil, že kabinet je schopen lidem garantovat cenu elektřiny a plynu na příští rok. "K tomu směřuje snaha oddělit cenu elektřiny a plynu," dodal premiér.

"Máme i způsob, jak pomoci velkým firmám. To je ale na odlišném principu," doplnil. Na pomoc jim prý bude uvolněno 30 miliard korun. "Nikoho v tom nenecháme úplně samotného," řekl. 

Zastropování cen energií však přináší náklady do státního rozpočtu. Ty by měly vyšplhat až na sto miliard korun. Podle Fialy tento výdaj pokryjí finance získané z připravované "válečné" daně.

Související obsah

Státní rozpočet

"Když jsme přišli do vlády, tak jsme připravili rozpočet, který byl se zhruba o sto miliard menším deficitem, než nám předala předchozí vláda. A byl o 200 miliard nižší, než byl ten z předchozího roku. Okamžitě jsme začali konsolidovat veřejné rozpočty," uvedl předseda vlády. 

Vidle do toho vládě hodil konflikt na Ukrajině. "Má to svoje náklady. Odmítám škrtat za každou cenu a nechat vykrvácet společnost, lidi, domácnosti. Opravdu šetříme každou korunu a snažíme se, aby byl rozpočet co nejvíce realistický. Současně ale musíme pomoci lidem v této složité situaci," řekl. 

Moderátor Rey Korenteng v rámci rozhovoru zmínil Fialovo vyjádření pro Deník N, které se týkalo stejnopohlavních párů. Deníku N měl premiér říci, že kdysi označil vztahy gayů a lesbiček za životní styl. "Takový výrok si od sebe nepamatuji, pochybuji, že bych ho kdy řekl," reagoval Fiala. Později se však omluvil.

"Opravdu jsem si nevzpomněl na tuto konkrétní formulaci. Upozornili mě na to až následně moji spolupracovníci. Omlouvám se tedy divákům TV Nova i čtenářům Deníku N," dodal na svém twitterovém profilu. 

Rozhovor s premiérem Petrem Fialou rozebral politolog Ladislav Mrklas:

Podívejte se na reportáž:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz