Zajímavosti

Knihobot i aplikace Nepanikař. Tyto české projekty získaly speciální cenu

Knihobot i aplikace Nepanikař. Tyto české projekty získaly speciální cenu
Slavnostní vyhlášení vítězů šestého ročníku Cen Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) | Zdroj: Se svolením Petra Klappera / Ceny SDGs

Ve čtvrtek se v Národním muzeu v Praze uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů šestého ročníku Cen Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Asociace společenské odpovědnosti v nich stejně jako v předchozích letech ocenila udržitelné projekty, jejich snahu o zdravější planetu i její obyvatele.

Vítězství šestého ročníku Cen SDGs si odnesly projekty s unikátním dopadem v oblasti rozvojové pomoci, cirkulární ekonomiky, klimatické změny a dalších. Symbol letošního ročníku, šestimetrový Pla(s)teosaurus, zůstává jako stálá expozice v Národním muzeu. Celý ročník provázelo téma změny klimatu. 

Galavečeru udělování Cen SDGs předcházel mezinárodní Global Goals Summit, který do Národního muzea přivedl světové i české experty na udržitelnost. "Šestý ročník byl pro nás výjimečný, chtěli jsme díky němu inspirovat každého, komu leží na srdci osud planety. A výjimečný byl i rekordním počtem přihlášených projektů, bylo jich 326," řekla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. 

Související obsah

Jedním z nejviditelnějších řečníků byl Pla(s)teosaurus, unikátní dílo z recyklovaných šesti tisíc PET lahví. Téměř šestimetrovou sochu plateosaura, který vymřel před stovkami milionů let, stvořili pod hlavičkou Asociace společenské odpovědnosti a Plastenco čeští 3D tiskaři, aby mohl předat veřejnosti důležité poselství "Nevolte vyhynutí!"

Vítězství získalo osm projektů

Ceny se letos vyhlašovaly hned v několika kategoriích. Prvenství v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl Úřad vlády ČR s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí. Vítězstvím v kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život odborná porota ocenila aplikaci Nepanikař, která je pro mladé lidi bezpečným prostředím, kde mohou vyhledat psychologickou pomoc a sdílet své problémy.

V kategorii Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R. Ta dokáže vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. V kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ. Její bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody.

Související obsah

Kategorii Cirkulární ekonomika dominoval projekt Knihobot. Ten pomáhá čtenářům vracet jejich přečtené i nechtěné knihy zpátky do oběhu. Oblast Změna klimatu ovládlo Mewery, které se snaží vyvinout efektivní metodu a vysoce škálovatelnou produkci kultivovaného masa, bez zabití jediného zvířete. 

​Laureátem kategorie Mladý lídr od Forbes Česko se stali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Vyvinuli speciální podložku pod myš, která předchází syndromu karpálních tunelů u těch, kdo tráví většinu pracovního dne u počítače, a doplnili ji souborem efektivních cvičení.

​Novinkou a zároveň příležitostí pro veřejnost rozhodovat o jedné z kategorií bylo letos Ocenění Evropské komise. Po napjatém finále si ocenění odnesl Domov sv. Josefa, jediné lůžkové zařízení v Česku pro nemocné roztroušenou sklerózou. Tamní ošetřovatelé a ošetřovatelky také pomáhají pacientům přímo v jejich domovech nebo jsou pro ně "přítelem na telefonu".

Související obsah

​Ceny SDGs jsou světově unikátním oceněním za naplňování globálních cílů OSN. Ztělesňují spolupráci a partnerství mezi nevládní organizací, státní správou a soukromým sektorem. Ceny SDGs v Česku od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti.

Letos ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem životního prostředí a pod záštitou českého předsednictví v Radě EU. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti EY, Hello bank!, Heureka, Google, Unilever a Skupina ČEZ. Za mediální podpory DVTV, Euronews, EURO, Forbes Česko, Marketing & Media a TV Nova.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz