Ekonomika

Vláda chce zisky ČEZu pomoct domácnostem. Opozice nešetří kritikou

Zatímco vláda považuje vysoké zisky ČEZu za možnost, jak díky nim pomoci domácnostem i firmám s kompenzacemi vysokých cen energií, opozice je vůči vládě i polostátní energetické firmě kritická. Vláda prý měla už dávno zastropovat ceny energií přímo u výrobců.

Mimořádné zisky ČEZu mohou pomoci kompenzovat lidem zdražování energií. Podle představitelů vládní koalice je to dobrá zpráva. Chválí si i přijatá opatření tedy zastropování cen nebo plánovanou válečnou daň.

"Mimořádný zisk ČEZu je důkazem, že opravdu společnosti podnikající v energetice mají mimořádné neočekávané zisky a je to i důkazem, že zavedení daně z neočekávaných příjmů jde správným krokem," řekl poslanec Jan Jakob (TOP 09).

"Je to potvrzení toho, že zavedení daně z mimořádných zisků je správně. ČEZ má tyto mimořádné zisky a akcionáři rozhodnou, jak s nimi naloží. Stát potřebuje ty peníze navíc na kompenzace proto, aby mohly mít domácnosti a podnikatelé zastropované ceny energií a nespadly do nějaké složité sociální situace," uvedl poslanec Jan Skopeček (ODS).

Související obsah

"Hospodářské výsledky ČEZu potvrzují ten trend v celém odvětví, kdy řada ekonomu a analytiků předpokládala, že energetika si povede opravdu dobře a zároveň naznačují i to, že naše konzervativní odhady, které ministerstvo financí udělalo, že na dani z neočekávaných zisků a cenových stropech vlastně získáme do rozpočtu zhruba 100 miliard korun," konstatovala mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

"Všechny ty peníze, které stát v adekvátní výši dividendou získá od ČEZu, poputují na pomoc občanům s vysokými cenami energií," vzkázal mluvčí vlády Jan Smolka.

V den, kdy ČEZ oznámil rekordní zisky, zároveň přišel s informací o zdražení. Opozice vytýká vládě i to, že prý nereagovala včas na rostoucí ceny energií a podcenila jednání s akcionáři.

Související obsah

"Nemorální je to zejména od vlády, vláda naprosto brutálním způsobem podcenila tu situaci, nechala ČEZ vydělat neuvěřitelné zdroje, a to tím, že nestanovila cenu u výrobce, tím pádem ČEZ vydělal velké peníze. Místo toho, aby se dohodla s minoritními akcionáři, kteří tam mají 30 procent, tak je naprosto neuvěřitelným způsobem přes tak zvanou windfall tax odrbala," myslí si místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

"Podle mě je daleko lepší zastropovat ty ceny u výrobců a tím žádný takový obrovský zisk nevzniká, nemáte co danit a necháte lidem ty peníze v peněženkách," řekl poslanec Radim Fiala (SPD).

Nové ceníky pro příští rok připravují i ostatní dodavatelé energií. Zdražení elektřiny a plynu avizovala v týdnu třeba Pražská energetika, u níž většina zákazníků bude také platit vládou zastropované ceny. Změny připravuje například i E.ON.

Veronika Šindelářová, drz, TN.cz

K tématu Ekonomika

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz