Domácí

Energetické firmy už započítávají cenový strop. Dotkne se půl milionu klientů

Energetické firmy už započítávají cenový strop. Dotkne se půl milionu klientů
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Některé české energetické společnosti už začaly započítávat do záloh vládou schválený strop pro dodávky elektřiny a plynu. Týká se to těch zákazníků, kteří mají nyní vyšší ceny, než bude činit zmíněný strop – tedy šest korun za kilowatthodinu u elektřiny a tři koruny za kilowatthodinu u plynu. Zastropování přitom bude plošně platit až od ledna příštího roku. Od listopadu začaly zálohy podle cenového stropu rozpočítávat společnosti ČEZ, innogy, E.ON nebo Moravské naftové doly (MND).

Zhruba půl milionu zákazníkům již přední české energetické společnosti započítávají zálohy podle cenového stropu, který schválila vláda a který bude plošně platit od ledna 2023.

"Co se týče společnosti ČEZ, jedná se o nižší stovky tisíc klientů. Jde o takové zákazníky, kteří mají v současné době vyšší zálohy, než činí vládní strop, který bude platit od ledna," sdělila redakci TN.cz mluvčí Skupiny ČEZ Alice Horáková s tím, že obecně jde o všechny odběratele na hladině nízkého napětí, tedy o domácnosti i ty firmy, které do takové kategorie spadají.

Související obsah

​Aktualizované rozpisy záloh už svým zákazníkům rozesílá také společnost innogy. I v tomto případě jde o klienty, u kterých ceny za elektřinu nebo za plyn překročily vládou stanovený strop. "Většině našich zákazníků se ale zálohy nezmění, protože mají zafixované nižší ceny pod cenovým stropem. Jedná se zhruba o 300 tisíc zákazníků, kteří dostanou nové rozpisy," uvedl pro TN.cz mluvčí innogy Martin Chalupský.

"Jsou to různé skupiny. Jde o zákazníky, kteří například uzavřeli smlouvy v průběhu posledních měsíců. Týká se to i těch, kterým končí fixace, nebo zákazníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou. Snažíme se důsledně, zodpovědně, a hlavně přesně promítnout do nových záloh úsporný tarif, tedy zastropování podle rozhodnutí vlády," dodal Chalupský.

Vliv cenového stropu pro odběratele elektřiny | Zdroj: Úřad vlády ČR

​U společnosti E.ON se to týká zhruba sedmi tisíc zákazníků, jak TN.cz prozradil mluvčí Roman Šperňák. Dodal, že klientům přijde dopis nebo e-mail, všechny podrobnosti navíc budou mít k dispozici v aplikaci Energie24.

"Ceníky se stropem jsou přístupné jak pro nové, tak pro stávající zákazníky s roční spotřebou do 63 megawatthodiny u plynu a do 30 megawatthodiny u elektřiny. Primárně jsou však určené pro nové klienty, kteří ocení kombinaci výhodné ceny a smlouvy na dobu neurčitou. Přesto však na nové ceníky mohou přejít i stávající zákazníci. Těm to bude umožněno od 1. ledna 2023," řekla pro TN.cz mluvčí Moravských naftových dolů Dana Dvořáková.

Vliv cenového stropu pro odběratele plynu | Zdroj: Úřad vlády ČR

Vláda stanovila zastropování cen energií:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz