Domácí

Lékaři čekají nástup angin a podobných nemocí. Antibiotika ale v Česku chybí

V Česku chybí základní antibiotika. Lékaři přitom očekávají nástup angin a dalších respiračních onemocnění. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou důvodem nedostatku penicilinu a dalších léků problémy ve výrobě.

Lékárnám chybí penicilin a další základní antibiotika. Vyrábějí se hlavně v Asii a tamní firmy nemají základní suroviny. Problémy jsou i s distribucí, obalovými materiály nebo nedostatkem pracovníků. Navíc zdražily energie.

"Výpadky v dodávkách antibiotik, zejména penicilinu, jsou v tuto chvíli zapříčiněny z výrobních důvodů. V tuto chvíli ještě všechny lékárny penicilin nemají, ta dodávka je nějak omezená, ale postupně bude dodáván další, tak věřím, že se ta situace zlepší," prohlásil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Problém s nedostatkem antibiotik neřeší jen lékárny ale i samotní lékaři, kteří musejí na léčbu nemocí, jako je například angína, nasazovat jiné léky. "Nedostatek antibiotik pociťujeme hlavně u penicilinu, především v té tabletové formě. My sice můžeme nahradit antibiotika jinými, ale zpravidla už nejsou tak kvalitní," upozornil praktický lékař Cyril Mucha.

Související obsah

Výpadky antibiotik, která fungují antibakteriálně, postihovaly Evropu i v minulých letech, ale situace nebyla nikdy tak dramatická jako dnes. "Není to tak, že by Česká republika byla jedinou zemí v Evropské unii, která má tyto problémy, je to plošný problém. Nicméně některé země již v minulosti zavedly systémy, které vlastně dávají více času regulátorovi, ministerstvu zdravotnictví, na to, aby s takovými situacemi něco udělali. A to je to, co bychom chtěli udělat velmi podobným způsobem a tu legislativní změnu bychom chtěli představit v následujících týdnech," řekl náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Chybí ale i další léky, například léčiva snižující krevní tlak nebo hladinu cholesterolu, léky na odhlenění, dětské léky proti horečce, některé oční kapky i masti nebo léky na alergii. Lékárníci tvrdí, že zatím je většinu nedostatkových léků možné bezproblémově nahradit nebo u pacientů upravit systém léčby.

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz