Počasí

Prudké ochlazení a sněžení. Na Česko udeří i mráz. PŘEDPOVĚĎ

Prudké ochlazení a sněžení. Na Česko udeří i mráz. PŘEDPOVĚĎ
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

O víkendu padaly teplotní rekordy, v příštích dnech ale Česko čeká prudké ochlazení. Rtutě teploměrů se propadnou i pod nulu, od poloviny týdne dokonce může na horách napadnout sníh.

V sobotu na Milešovce teplota vzduchu stoupla k 15,6 stupně Celsia. Překonala tak rekord z roku 1977, kdy tam naměřili 13 stupňů. Přes 15 stupňů bylo na Šumavě, a to na Horské Kvildě, Rokytské slati, v Kašperských horách.

Vyšším teplotám ale definitivně odzvonilo a od středy půjdou prudce dolů, zejména v horských oblastech. V noci už bude mrznout. A mlhy budou na ústupu také od poloviny týdne. "Během středy začne přes střední Evropu zvolna postupovat od západu okluzní fronta. Severovýchod našeho území ovlivní okraj tlakové níže nad východní Evropou. Od pátku počasí ve střední Evropě bude ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu od severozápadu," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Související obsah

V pondělí bude tlaková výše nad východní Evropou pozvolna slábnout. Nízká oblačnost a mlhy se budou rozpouštět v nižších polohách až kolem poledne, místy se udrží po celý den. Ráno a dopoledne bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo, jen ojediněle polojasno nebo skoro jasno. Odpoledne bude místy polojasno nebo skoro jasno. Z nízké oblačnosti může vypadávat mrholení. Teploty budou při slunečné obloze nadprůměrné - mezi 9 až 14 stupni, pod nízkou oblačností bude o poznání chladněji, kolem 8 stupňů.

Také úterý bude psát podobný scénář. Bude zataženo nízkou oblačností a mlhavo, místy polojasno. Ranní teploty 5 až 1 stupeň, při malé oblačnosti kolem -1 stupně. Denní teploty 8 až 12 stupňů, při nízké oblačnosti kolem 6 stupňů.

Inverze potrvá do středy, srážky budou maximálně v podobě mrholení | Zdroj: TN.cz

Ve středu bude zataženo nízkou oblačností a mrholení, jen místy polojasno. Během dne přibývání vysoké oblačnosti a na západě území později místy déšť. Ranní teploty 6 až 2 stupně. Denní teploty 6 až 10 stupňů.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy občas déšť nebo přeháňky, na vrcholcích severních a severovýchodních hor postupně i srážky sněhové. Ranní teploty 6 až 1 stupeň. Denní teploty 5 až 9 stupňů. V pátek bude zataženo, na většině území déšť nebo přeháňky, vrcholcích hor srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty 3 až -1 stupeň. Denní teploty 4 až 8 stupňů.

Související obsah

Změnu v počasí nepřinese ani víkend. V sobotu bude oblačno až zataženo, místy občas déšť nebo přeháňky, na horách srážky sněhové. Ranní teploty 2 až -2 stupně, denní pak 4 až 8 stupňů Celsia. V neděli bude oblačno až zataženo, ojediněle přeháňky, na horách srážky sněhové. Ranní teploty klesnou  na 2 až -2 stupně, přes den naměříme 4 až 8 stupňů Celsia.

První adventní víkend

A podobný charakter bude panovat také během kateřinského týdne, tedy od 21. listopadu. Na horách i nadále očekáváme občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, jinak se ale bude jednat o déšť. První adventní neděle, která letos připadá na 27. listopadu, bude zřejmě na horách bílá, v nižších polohách ale na blátě.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz