Domácí

Babiš: Na minulost v KSČ hrdý nejsem. Jako prezident bych stále chodil mezi lidi

Na členství v KSČ Andrej Babiš (ANO) hrdý není, odmítá ale, že by spolupracoval s StB. Naopak svoje kroky za posledních 30 let považuje za úspěšné, ať už v podnikání, nebo v politice, řekl to ve druhém díle speciálu Cesta na Hrad ve Víkendové Snídani TV Nova moderátorce Báře Divišové. Prozradil také, co by udělal jinak než současný prezident Miloš Zeman.

První otázka směřovaná na Babiše se týkala jeho komunistické minulosti, kterou mu často vyčítají jeho kritici. Sám Babiš na předlistopadové členství v komunistické straně dle vlastních slov hrdý není. "Nejsem pyšný, že jsem byl pasivním členem komunistické strany, ale nebyl jsem nomenklaturní kádr," prohlásil Babiš. 

Související obsah

Odmítl ale, že by byl aktivním či vysoce postaveným členem strany a hlavně, že by spolupracoval se Státní bezpečností. "U soudu se jasně prokázalo, že jsem žádnou spolupráci nepodepsal a že je to celé nesmysl," tvrdil Babiš.

Zároveň také vyjádřil svůj obdiv signatářům Charty 77. "Na ně pyšný jsem, že měli odvahu Chartu podepsat. Já jsem ji neměl," sdělil Babiš a dodal, že do strany vstoupil proto, aby mohl pracovat v zahraničí.

Reakce na Nerudovou

Předchozím hostem pořadu Cesta na Hrad byla Babišova protikandidátka Danuše Nerudová, která své soupeře kritizovala právě pro jejich minulost. "Zatímco pánové protikandidáti budou ve své kampani řešit svou minulost, já jsem připravena zaměřit se na budoucnost nás všech," napsala Nerudová na twitteru.

Na tuto kritiku Babiš reagoval. "Pokud se budeme chtít bavit o minulosti, já jsem připraven. Máme za chvíli 1. leden 2023, třicetileté výročí republiky. Pojďme si povídat o tom, co který z kandidátů za posledních 30 let udělal pro Českou republiku," řekl Babiš.

Poté připomněl svou podnikatelskou a politickou kariéru. "Já jsem vybudoval jednu z největších firem ve střední Evropě, která i s fondy zaměstnává 40 tisíc lidí. Byl jsem úspěšný ministr financí, který snížil dluh, a byl jsem i premiér úspěšné vlády," prohlásil Babiš.

Zvládání pandemie

Dalším tématem rozhovoru byl přístup Babišovy vlády k pandemii koronaviru, která představovala zásadní výzvu pro vedení republiky. V průběhu pandemie byla Babišova vláda kritizována pro chaos, který představovalo například časté střídání ministrů zdravotnictví či měnění platných opatření. Kritici tak vládě připisovali mnohem vyšší úmrtnost, než byla vzhledem k okolnostem nutná.

Babiš však své vládní období považuje za úspěch. "Po bitvě je každý generál. My jsme dělali maximum, abychom ochránili občany. Já osobně jsem byl v první linii a dohlížel jsem na nejlepší očkovací centrum na světě v O2 areně," tvrdil Babiš.

Související obsah

Zdůraznil také roli expertů, kteří vládě radili, jak zvládnout pandemii. "My jsme měli odborníky. Roman Prymula a Jiří Beran seděli v jedné kanceláři a každý říkal něco jiného. Spoléhali jsme se na to, co říkali ti experti," doplnil Babiš.

Ekonomické otázky

Mezi další body kritiky, které jsou vůči vládě Andreje Babiše vznášeny, patří její hospodaření. Mnoho kritiků se totiž domnívá, že minulá vláda příliš utrácela, především v sociálním sektoru. Výsledkem byl vůbec nejvyšší schodek státního rozpočtu po vzniku samostatného Česka.

Utracené peníze však podle Babiše nechybí. "Úspory obyvatelstva mezi lety 2019 a 2021 stouply o 970 miliard. Lidé nejsou hloupí, oni si peníze, které získali, odložili na později. Takže my jsme inflaci nezpůsobili," uvedl Babiš.

Opřel se také do současné vlády, která podle něj dělá málo. "Vláda inkasovala o 120 miliard korun víc od lidí, ale nijak jim tyto peníze nevrací, například skrze zastropování cen. Spousta lidí si ušetřila za naší vlády a teď z těchto peněz žije, protože Fialova vláda jim nijak nepomáhá," zopakoval Babiš svůj názor o nečinnosti vlády Petra Fialy (ODS). 

Související obsah

Právě tato nejistota v populaci žene dle Babiše obyvatele na protivládní demonstrace. "Ti lidé, kteří tam chodí, jsou zoufalí a neví, co se stane. Na podiu vystupují různí lidé, kteří toho nejspíš zneužívají, ale já se ptám, proč nikdo nemluví s těmi demonstranty? Já bych byl i jejich prezidentem," slíbil Babiš.

Hlavním rozdílem, kterým by se Babiš během svého prezidentského období odlišoval od Miloše Zemana, by bylo omezení kontrol na Pražském hradě. "Já bych otevřel Hrad, byl transparentní a neustále na mobilu. Zřídil bych také schránku, kam by mohli lidé posílat dopisy," oznámil Babiš.

Nechal by také častěji vystavovat korunovační klenoty, a to o svátcích. "Vždycky jsem byl mezi lidmi. Chodil bych mezi ně i nadále," slíbil Babiš. 

Podívejte se na sestřih z Televizních novin: 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz