Domácí

Nerudová: Jako prezidentka chci řešit budoucnost. Můj muž by mě neovlivňoval

Danuši Nerudovou těší, že ji lidé přirovnávají ke slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové. Pokud se dostane na Pražský hrad, chce společnost spojovat a zaměřit se na budoucnost. Minulost už jsme v naší zemi řešili až příliš, řekla ve speciálu Cesta na Hrad ve Víkendové Snídani moderátorce Báře Divišové. Prozradila, co by dělala jinak než současná hlava státu Miloš Zeman i na co by se zaměřil její manžel v roli prvního muže.

Danuše Nerudová, bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity, se v posledních týdnech vyšvihla mezi favority prezidentských voleb. Často slýchá, že je českou Zuzanou Čaputovou.

"Snažím se vidět v tom to, že jsme obě dvě mámy, vyčníváme věkem a obě ztělesňujeme naději na lepší budoucnost. Tu moderní politiku, změnu na politické scéně. Srovnání v této oblasti se mi vlastně líbí," řekla Nerudová ve speciálu Cesta na Hrad ve Víkendové Snídani.

Vadí ji, že společnost je rozdělená a lidé nerespektují opačné názory. "Jsem nadstranická, nikdy jsem nebyla členkou žádné strany, nejsem součástí žádných afér, žádnému politikovi nic nedlužím. To je obrovská deviza právě v situaci, kdy společnost je rozdělená, protože takový člověk si může získat důvěru všech stran a může být moderátorem, tím, kdo naslouchá. A může dovést společnost k tomu, abychom se všichni začali poslouchat a chápat," věří si.

Související obsah

Nebaví ji neustálé připomínání komunistické minulosti Česka. Třeba i debata o členství jejích protikandidátů Andreje Babiše (ANO) a Petra Pavla v komunistické straně podle ní zastiňuje důležitá témata.

Dost bylo minulosti

"Kvůli těmto dvěma pánům pořád diskutujeme o minulosti. Vůbec nediskutujeme o tom, jak by ta společnost měla vypadat. Chci změnit naši zemi a chci, aby ta země měla přívětivou tvář. Aby měla přívětivou tvář pro starší spoluobčany, aby se nestávalo, že sedí nebo stojí fronty na České správě sociálního zabezpečení, když si žádají o předčasný důchod, protože to nejde udělat z domova. I pro mladé, kteří mají dneska pocit, že je nikdo neposlouchá, že jejich problémy nikdo neřeší. Právě proto, že se 30 let po revoluci zabýváme těmito tématy," prohlásila Nerudová.

Přestože ji v kandidatuře podpořilo vládnoucí uskupení SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), ke krokům kabinetu Petra Fialy (ODS) má Nerudová výhrady.

Související obsah

Boj s inflací a zdražováním podle ní nezvládá. "Vláda vytvořila ten deštník proti chudobě tak pozdě, že celá řada občanů mezitím zmokla. Některé ty programy měly být hotové už před prázdninami. Ty krize řeší pozdě a mnohdy moc plošně, takže pomáhá i lidem, kteří to tolik nepotřebují. Myslím si, že je potřeba začít hovořit o sociálním tarifu na elektřinu od ledna. Osm procent domácností má vyšší výdaje než příjmy a 20 procent domácností měsíčně neušetří vůbec nic. Na ně by vláda měla zacílit ten sociální tarif," domnívá se.

Hajný, co chytil pytláka

Když řídila Mendelovu univerzitu, potýkala se s kauzou s plagiáty a doktorskými rychlotituly. Jeden z oborů kvůli tomu přišel o akreditaci. Nerudová je ale přesvědčená, že jí to neuškodí. Sama se podle svých slov ničeho špatného nedopustila. "Negativní kampaně nebojím. Byla jsem hajný, který chytil pytláka. Univerzita uskutečňuje 56 studijních programů. Podle zákona je uskutečňování v odpovědnosti děkana. Okamžitě jsem iniciovala šetření, ten, kdo na to upozornil, mi poděkoval, jak rychle jsem to začala řešit. Nebojím se ničeho, mám naprosto čisté svědomí, jsem čestný člověk," uvedla.

Její manžel Robert Neruda, úspěšný advokát, by v roli prvního muže rád rozvíjel charitativní činnost, které se věnuje už delší dobu. Právnickou praxi by podle Nerudové nepřerušil, vyloučila ale, že by ji mohl ovlivňovat třeba při výběru soudců. 

Související obsah

"S mým mužem žiji už 25 let, je čestný člověk a do svých kariér si vůbec nezasahujeme. Je advokát, má i advokátní tajemství, vůbec neznám, kdo jsou jeho klienti. Můžete být úplně klidní, můj muž by mě v ničem neovlivňoval. Záruka je jednoduchá, za těch 25 let nikdy nic neudělal. Je jasné, že nebude moct vykonávat svou praxi v plné rozsahu, a to především z časových důvodů, protože by tu roli prvního muže rád vykonával aktivně," tvrdila Nerudová.

Nerudová by šetřila s udělováním milostí i státních vyznamenání. "Je potřeba dodržovat ústavu a milosti udělovat skutečně ve výjimečných případech, a to z humanitárních důvodů, nikoliv kamarádům. Ani státní vyznamenání bych rád neudělovala jako ne běžícím páse. Byla bych velmi ráda, kdyby byli odměňováni i hrdinové všedního dne, lidé, kteří projevili občanskou statečnost. Je potřeba oceňovat i běžné občany," popsala.  

Otevřeně a bez nálepek 

Pražský hrad by chtěla znovu otevřít lidem a areál zpřístupnit i v noci. "Tíhnu k velmi civilnímu modelu prezidentství. Prezident by určitě neměl bydlet ani v Lánech, ani na Hradě, měl by na Hrad chodit do práce a obě budovy využívat k reprezentativním účelům," plánuje.

Související obsah

Představu, jakými spolupracovníky by se ve funkci obklopila, už má. Konkrétní jména ale zatím neprozradila, hodlá to ale udělat ještě před volbami. "Měli by to být lidé s vysokým morálním kreditem, kteří jsou bezúhonní, měli by mít bezpečnostní prověrku. Mluvčí by měl být někdo, kdo nebude na sociálních sítích prezentovat vlastní názory a dávat tam žalmy," řekla. 

Na rozdíl od Zemana by podle svých slov byla aktivnější, nenálepkovala by lidi a milosti by udělovala poskrovnu. "Určitě bych pokračovala v tom, že pan prezident Zeman jezdil i do té nejzapadlejší vesničky, kam se nikdy žádný politik nepodíval. Ráda bych otevírala to téma, že se nám rozevírají nůžky, že jsou regiony, kde není dostupné kvalitní vzdělání pro děti, kvalitní lékařská péče, že lidé nemohou najít zubaře. Na to bych určitě navázala," uzavřela Nerudová.

Speciál Cesta na Hrad bude v rámci Víkendové Snídaně pokračovat i v následujících týdnech. V politické talk show se vystřídají kandidáti, kteří mají podle volebních průzkumů největší šanci postoupit do druhého kola prezidentských voleb. Dalšími hosty tak bude Andrej Babiš (ANO) a generál Petr Pavel. Poté dostanou prostor i jejich drahé polovičky.

Podívejte se na sestřih z Televizních novin: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz