Zajímavosti

Dobrý anděl pomáhá i Tadeáškovi. Chlapeček trpí vzácným onemocněním

Nadace Dobrý anděl dlouhodobě pomáhá rodinám, ve kterých děti nebo dospělí onemocní zákeřnou nemocí. A TV Nova pro vás má další příběh. Rodina Šperlových statečně bojuje s nevyléčitelnou nemocí dvouletého Tadeáška, kterému lékaři diagnostikovali vzácné neurosvalové onemocnění. S nákladnou péčí rodině pomáhají právě Dobří andělé.

Malý Tadeášek se narodil jako úplně zdravé miminko. Ve třech měsících ale jeho maminka s tatínkem začali tušit, že něco není v pořádku. Diagnóza nakonec byla zdrcující, míšní svalová atrogie I. typu.

"Je to nervosvalové genetické onemocnění, které člověku postupně postihuje svaly. Mohou pak být i problémy se sáním, s polykáním, s kousáním. Může postihovat všechny svaly v těle, až nakonec i ten nejdůležitější. A to srdce," vysvětlila maminka Tadeáška Tereza Šperlová.

Související obsah

"Ze začátku to byly pocity nějaké beznaděje. Ve finále jsem to přijal a řekl si, že nemá cenu z toho být smutný. A postavili jsme se k tomu čelem," doplnil tatínek Jiří Šperl.

Rodiče tak s nemocí milovaného Tadeáška začali svádět nelítostný souboj. Neurosvalové onemocnění se sice nedá vyléčit, ale díky podpůrné léčbě se stav Tadeáška zlepšil. Dokáže sám udržet hlavičku, otočit se na bok, a dokonce si i sám hrát.

"Běžná denní rutina spočívá v pravidelném cvičení, v pravidelném rehabilitování doma. Dojíždíme také k fyzioterapeutům, dojíždíme na ergoterapiii, dojíždíme na logopedii," doplnila Šperlová.

Bez pomoci Dobrých andělů by život rodiny byl daleko těžší. "Pomoc Dobrých andělů je pro nás velmi důležitá a podstatná. Nejen ta finanční, ale i to, že si uvědomujeme, že jsou lidé, kteří pomáhají druhým," řekl Šperl. Dobrým andělem se můžete stát i vy. Stačí se pouze zaregistrovat na internetových stránkách www.dobryandel.cz.

ls, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz