Zahraničí

Peskov prozradil, co chce Kreml na Ukrajině. Nejde o to, co každý čekal

Peskov prozradil, co chce Kreml na Ukrajině. Nejde o to, co každý čekal
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov | Zdroj: Profimedia

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mluvil v pondělí před novináři o cílech Ruska ve válce na Ukrajině. Na dotaz, zda chtějí Rusové svrhnout prezidenta Volodymyra Zelenského, odpověděl, že ne. Hlavní je podle něj demilitarizace a denacifikace.

Peskova se jeden z novinářů zeptal na pondělní tiskové konferenci, jestli mezi cíle Kremlu patří svržení Zelenského vlády. "Ne, prezident už o tom mluvil," odpověděl podle agentur TASS a Interfax.

"Rusko usiluje o dosažení svých cílů ve speciální vojenské operaci a také jich dosáhne," řekl Peskov. Jde podle něj o demilitarizaci a denacifikaci země. Právě to byly už v únoru hlavní záminky při zahájení invaze.

"Těchto cílů lze dosáhnout různými způsoby a v různých formátech," upozornil Peskov. "Z našeho pohledu může být speciální vojenská operace na Ukrajině dokončena po dosažení jejích cílů nebo prostřednictvím mírových jednání, což je také možné," prohlásil už na začátku listopadu.

Související obsah

V Rusku ale slova o svržení Zelenského v posledních dnech nabývají na síle. Místopředseda Rady federace Konstantin Kosačev v rozhovoru pro web aif.ru řekl, že normalizace vztahů zemí je možná až po změně kyjevské vlády.

"Od současných ukrajinských činitelů nečekám nic dobrého. Jsou v zajetí ideologických postojů. Nemohou svobodně manévrovat. Skutečná normalizace je podle mě možná až po změně moci. Doufám, že se to stane ústavním způsobem," sdělil Kosačev.

Rusové navíc chtěli Zelenského zabít už od začátku války. A podle dostupných informací přežil ukrajinský prezident několik pokusů o atentát. Podle britské rozvědky chtěli Rusové obsadit Kyjev a dosadit svou loutkovou vládu. To se jim ale nepovedlo.

Na Ukrajinu už dopadlo 4 700 raket:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz