Zahraničí

Miliony Ukrajinců mrznou a nemají vodu. Zločin proti lidskosti, tvrdí Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil na zasedání Rady bezpečnosti OSN. Odsoudil ruské útoky na infrastrukturu země, které způsobily masivní výpadky elektřiny. Jen v Kyjevě byly ráno bez proudu více než dvě třetiny obyvatel. Mnohé domácnosti jsou bez pitné vody. Teploty v noci přitom klesají pod nulu.

Domy srovnané se zemí, oběti na životech. Tak vypadalo ukrajinské hlavní město Kyjev po středečním ruském útoku. Střely dopadly do bezprostředního okolí elektrárny, což způsobilo rozsáhlé výpadky elektřiny. 

"Když jsem stoupal po eskalátorech z metra, uslyšel jsem výbuch a najednou vypnula elektřina. Když jsem vyšel ven, uviděl jsem sloup kouře a policii. Je to hrůza," popsal obyvatel Kyjeva Oleksij Kovpačov. 

Související obsah

V téměř naprosté tmě se znovu ocitl nejen Kyjev, kde bylo ve čtvrtek ráno bez elektřiny okolo 70 procent odběrových míst, ale i další města jako Charkov nebo Lvov. Nové ruské útoky zemi zvlášť v období nastupující zimy paralyzují.

I proto ukrajinský prezident Zelenskyj prostřednictvím telemostu vyzval státy OSN k tomu, aby tlačily Rusko k zastavení útoků a ignorovaly ho jako stálého člena Rady bezpečnosti OSN. "Obracím se na Radu bezpečnosti OSN a vyzývám ji k reakci. Reagujte na ruský teror. Jedno místo v Radě je stále obsazené. Jsem si ale jist, že nikdo na světě nechce poslouchat ruské lži. Ve skutečnosti je toto místo prázdné," prohlásil.

Související obsah

Rada bezpečnosti ale výzvu ukrajinského prezidenta nevyslyší. Jednotnou reakci totiž blokuje právě Rusko, které má v Radě jako stálý člen právo veta. "Provádíme údery přesnými zbraněmi proti energetické a jiné infrastruktuře, která je využívána za účelem vojenského zásobování ukrajinských jednotek západními zbraněmi," uvedl velvyslanec Ruska Vasilij Něbenzja.

Na Ukrajině jsou bez tepla, vody a elektřiny miliony lidí. Podle Zelenského jde z ruské strany o jasný zločin proti lidskosti.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz