Zahraničí

Spisovatelka Jean Carrollová podala na Trumpa novou žalobu za znásilnění

Spisovatelka Jean Carrollová podala na Trumpa novou žalobu za znásilnění
Zdroj: Profimedia

Spisovatelka Jean Carrollová, která obvinila bývalého prezidenta Donalda Trumpa ze znásilnění, na něj ve čtvrtek v New Yorku podala rozšířenou žalobu. Podle BBC se tak stalo záhy poté, co vstoupil v platnost nový zákon, podle kterého mohou dospělé oběti sexuálních útoků podat žalobu i po uplynutí promlčecí lhůty.

Carrollová zažalovala Trumpa u federálního soudu v New Yorku za ublížení na zdraví poté, co ji údajně v 90. letech "násilně znásilnil a osahával" v kabince luxusního obchodního domu Bergdorf Goodman na Manhattanu. Podle žaloby tím Carrollová utrpěla vážné zranění, značnou bolest a utrpení, trvalou psychickou újmu, ztrátu důstojnosti a narušení soukromí.

Občanskoprávní žaloba viní Trumpa ze znásilnění prvního a třetího stupně, sexuálního zneužití prvního a třetího stupně, sexuálního zneužití a násilného osahávání a požaduje, aby soud Carrollové přiznal blíže nespecifikovanou částku jako náhradu škody.

Související obsah

Jean Carrollová, dlouholetá sloupkařka časopisu Elle, se o znásilnění poprvé veřejně zmínila ve své knize z roku 2019. Trump tehdy na obvinění z knihy reagoval slovy: "To se nikdy nemohlo stát, protože Carrollová nebyla můj typ".

Trumpovy výroky vedly Carrollovou k tomu, že jej nakonec zažalovala za pomluvu. Žaloba však nyní vázne u odvolacího soudu, protože soudci rozhodují, zda je Donald Trump chráněn před právními nároky za výroky pronesené v době, kdy byl prezidentem.

Carrollová se rozhodla podat žalobu za znásilnění na základě nového newyorského zákona o dospělých obětech, neboť ve čtvrtek se otevřela roční lhůta, během které mohou dospělé oběti sexuálních útoků podat žalobu i po uplynutí promlčecí lhůty.

Podle serveru CNBC se díky novému zákonu očekávají nejméně stovky žalob, včetně mnoha žalob podaných ženami, které tvrdí, že byly napadeny spolupracovníky, dozorci, zdravotníky nebo jinými osobami.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz