Domácí

Janeček nechápe, že nemůže kandidovat na prezidenta. Obrátí se na soud

Podnikatel a matematik Karel Janeček se ohradil proti rozhodnutí ministerstva vnitra, podle kterého nesplnil podmínky kandidatury na prezidenta. Je přesvědčený, že měl dostatek podpisů od občanů, a stávající situaci si neumí statisticky vysvětlit. Chystá se proto odvolat k soudu. A není jediný z odmítnutých kandidátů, který oznámil tento úmysl.

Podle ministerstva vnitra, které v pátek zveřejnilo seznam kandidátů na prezidenta, miliardář Karel Janeček nesplnil podmínku 50 tisíc podpisů od občanů. Podnikatel se ale brání, že to není možné.

Všechny podpisy prý se svým týmem procházel a nečitelné nebo špatně vyplněné předem vyřadili. Posléze jich odevzdali více než 73 tisíc. "Po kontrole vybraného vzorku mi ale bylo ministerstvem vnitra uznáno jen přes 48 tisíc z nich. Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit," vyjádřil se pro televizi Nova.

Související obsah

​Situaci nyní se svým týmem zanalyzuje. "Věřím, že najdeme příčinu. Každopádně se odvolám a v zákonné lhůtě požádám o přezkoumání," dodal.

Na sociálních sítích si mezitím lidé začali z Janečka utahovat. "Asi nebude tak dobrý matematik, jak myslel," píše Michaela. "Tak podle všeho to vypadá, že se matematik Janeček při sbírání hlasů přepočítal," přidal se Sváťa.

Na Nejvyšší správní soud, který rozhoduje v těchto případech, se obrátí i podnikatel Karel Diviš, který podle vnitra také nezískal potřebných 50 tisíc podpisů od občanů. Úmysl se odvolat oznámil na twitteru, kde tvrdí, že po odečtení neúplných nebo škrtnutých podpisů by jich měl mít 50 016. Vnitro mu jich uznalo ale pouze 49 884. "Ještě zdaleka není hotovo," konstatoval. 

Z 21 lidí, kteří odevzdali kandidátní listiny, jich ministerstvo vnitra na seznam zařadilo pouze devět. Ostatní podle něj nesplnili podmínky. Odvolat se mohou do 30. listopadu. Soud by měl rozhodnout do poloviny prosince. Zatím má kandidaturu jasnou například předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, generál ve výslužbě Petr Pavel, ekonomka Danuše Nerudová či šéf odborů Josef Středula.

Kandidáti na prezidenta | Zdroj: TN.cz

​Podívejte se na tiskovou konferenci ministerstva vnitra k vyhlášení prezidentských kandidátů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz