Domácí

Lidé z Aše by mohli jezdit do německé nemocnice. Svou mají totiž daleko

Obyvatelé Aše by mohli místo do Chebu nebo Karlových Varů jezdit do nemocnice v Selbu na německé straně hranice. Ta je totiž blíž a lidé by tak ušetřili nejen čas, ale i peníze. Snaží se o to ašská radnice, kterou inspirovaly zkušenosti z Českých Velenic.

Nejzápadnější české město s více než dvanácti tisíci obyvateli je ze třech stran obklopeno Německem. Z Čech vede do Aše jediná příjezdová cesta. Zatímco nejbližší česká nemocnice je z Aše pětadvacet kilometrů, do nemocnice v německém Selbu se dostanete za méně než čtvrt hodiny.

Starosta Aše se inspiroval zkušenostmi radnice z Českých Velenic, odkud lidé mohou dojíždět do sousedního rakouského Gmündu. Nemocnice v Českých Budějovicích je vzdálená 60 kilometrů, do Rakouska je to jen pár minut.

"Pokud se jedná o nějaké akutní případy, tak v těchto situacích vlastně občan z Českých Velenic může odejít do té gmündské nemocnice, kde ho ošetří. Nemusí dělat nic dalšího, nemusí nic platit předem a gmündská nemocnice si platbu vyřeší potom přímo s naší pojišťovnou a česká pojišťovna v tom případě hradí tu částku, jakou by hradila, kdyby k tomu ošetření došlo na české straně," vysvětlil starosta Českých Velenic Jaromír Slíva (ČSSD).

Související obsah

​"Dneska tady ašští občané mají problém dostat se vůbec jako ke specialistům doktorům. A o tom je to společné zdravotní zařízení v Gmündu," dodal starosta Aše Vítězslav Kokoř.

V Německu mohou v současné době speciální zdravotní péči využívat pouze Češi, kteří tam dojíždějí za prací. Ostatní si musejí za zákrok připlatit.

"Ten první krok by byl, aby ašští občané mohli využívat nemocnice. A ten druhý krok by bylo zdravotní zařízení, pokud by německá strana souhlasila," doplnil starosta Kokoř.

V Gmündu bylo první přeshraniční zdravotní středisko v Evropské unii. Stejně jako tam, by se i v Aši mohli střídat lékařští specialisté, a to pro české i německé pacienty.

kh, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz