Domácí

Nemocnice jsou už zoufalé. Nové zaměstnance se snaží nalákat i na byty

Náborové příspěvky až půl milionu korun, stotisícové platy nebo levné pozemky na stavbu rodinného domu. Ani to nestačí, aby vedení nemocnic v Ústeckém kraji sehnalo lékaře a zdravotní sestry. Krajským nemocnicím jich chybí okolo 300. Nově proto nabízí zdravotníkům byty, kterými chtějí přilákat alespoň absolventy lékařských fakult.

Deset bytů v nově zrekonstruovaném domě, od garsonek po dvoupokojové byty. Vedení krajských nemocnic chce do Ústí nad Labem nalákat absolventy zdravotnických oborů vysokých škol. "Jedná se o startovací byty. Je to jeden z benefitů, aby k nám noví lékaři přicházeli. Dům je nový, převzali jsme ho před nedávnem," prozradila mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová.

Kromě bytů vedení krajských nemocnic nabízí také rekordní náborový příspěvek, a to až půl milionu korun. Jenže ani to nestačí, noví lékaři a sestry se nehrnou. Když už se nějakého lékaře podaří sehnat, jiný odchází například do důchodu. Podle místních by zdravotníky mohlo přitáhnout něco úplně jiného, například zatraktivnit region.

Související obsah

​Přitom regionální nástupní benefity nemají podle Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů v republice obdoby. Absolventi prý přesto raději zmizí v cizině. "Ty benefity jsou poměrně velkorysé. Je tady obrovský množství absolventů, kteří nemají zájem nastoupit v ČR, těch je možná 20 procent," vysvětlil předseda svazu Martin Engel.

Nedostatek zdravotníků hlásí nemocnice po celé republice. V Chrudimi potřebují sedm internistů, lékaře do města nepřilákal ani 300tisícový náborový příspěvek. "Podařilo se nám sehnat zatím jednoho lékaře," řekla mluvčí pardubické nemocnice Kateřina Semrádová.

Související obsah

​Nedostatek lékařů a jejich odliv do zahraničí řeší ministerstvo zdravotnictví. "Zjednodušujeme systém vzdělávání, chceme umožnit i krátkodobé úvazky," uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Kromě benefitů vázaných přímo na zaměstnavatele mají lékaři možnost získat výhody také při nákupu všeho možného. Lékaři si mohou zvýhodněně pořídit například i nový automobil. Některé automobilky nabízejí slevu 30 až 50 tisíc.

Průměrný plat lékaře je v Česku 83 tisíc, na Ústecku je ještě o 30 tisíc vyšší. Sestry si přijdou na více než 50 tisíc.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz