Zahraničí

Bělorusko se rozloučilo se svým nejvyšším diplomatem, na pohřeb přišel i prezident Lukašenko

Bělorusko se rozloučilo se svým nejvyšším diplomatem, na pohřeb přišel i prezident Lukašenko
Zdroj: Profimedia

Bělorusko se v úterý státním pohřbem rozloučilo se svým ministrem zahraničí Vladimirem Makejem, který náhle zemřel v sobotu ve věku 64 let. Jeho neočekávaná smrt vyvolala spekulace o možném zapojení ruských tajných služeb, kvůli jeho příklonu k západním zemím.

Spekulace navíc podnítily běloruské úřady, které v sobotu neuvedly příčinu smrti Vladimira Makeje. List The Sydney Morning Herald uvedl, že není známo, že by ministr trpěl nějakou chronickou nemocí.

Některá média a pozorovatelé bez předložení důkazů tvrdili, že Makej mohl být otráven bezpečnostními složkami hlavního spojence Ruska, které pozorně sledovalo Makejevo úsilí o sblížení se Západem.

Související obsah

Vladimir Makej byl více než dvacet let jedním z nejvyšších spolupracovníků běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Mnozí analytici považovali jeho diplomatickou politiku za součást Lukašenkova úsilí o zlepšení vztahů se Západem, které byly zmrazeny po brutálním potlačení protestů, jež následovaly po jeho znovuzvolení v roce 2020. Západ a opozice volby dodnes považují za zmanipulované.

K dalšímu zhoršení vztahů Běloruska se Západem došlo poté, co 24. února z jeho území vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. Den před svou smrtí se Makej v Minsku setkal s vatikánským vyslancem, apoštolským nunciem, arcibiskupem Antem Jozičem, což někteří považovali za součást diplomatického úsilí s cílem urovnat vztahy se Západem.

"Makej držel otevřenou příležitost k navázání dialogu se Západem a poskytl Lukašenkovi určitý prostor pro manévrování a vyjednávání s Kremlem," řekl nezávislý politický analytik Artyom Shraibman. Podle něj si Makej získal pověst hlavního prozápadního hlasu v běloruské vládě, takže není divu, že jeho smrt podnítila četné konspirační teorie.

Ačkoli Makej zůstal Lukašenkovi navzdory zásahům proti opozici neochvějně věrný, byl ve srovnání s běloruským vůdcem a dalšími členy jeho kabinetu považován za liberálnějšího. Prezident Lukašenko se osobně zúčastnil Makejova pohřbu, během kterého se dotkl jeho rakve, ale neučinil žádné veřejné prohlášení.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz