Zahraničí

Největší aktivní sopka na světě se probudila k životu. Po 40 letech chrlí lávu

Někteří obyvatelé Havaje se kvůli erupci největší aktivní sopky na světě rozhodli opustit své domovy. Podle úřadů jim ale zatím žádné nebezpečí nehrozí. Vulkán Mauna Loa se probudil po téměř 40 letech. Do jeho blízkosti se teď na dechberoucí podívanou vydávají desítky odvážlivců.

Je to podívaná jako žádná jiná, Mauna Loa předvádí obyvatelům a návštěvníkům Havaje svou sílu. I když se pohled na žhavou lávu může zdát děsivý, podle správců národního parku je to nejlepší čas na návštěvu exotické destinace. Magma totiž v těchto okamžicích vyvěrá i ze sopky Kilauea. Takový úkaz nebyl na ostrově k vidění desítky let.

"Tenhle výbuch je úžasný. A tahle doba je opravdu výjimečná, protože se nám tu odehrávají dvě erupce zároveň. Pro obyvatele Havaje i pro řadu dalších je to jedinečná podívaná a velmi posvátná událost, kterou sledujeme," uvedla Jessica Ferracanová z národního parku Havajské vulkány.

Související obsah

Někteří obyvatelé Havaje ale mají ze živlu obavy a opustili své domovy. Řada z nich se rozhodla využít i připravená evakuační centra a strávit v nich noc. Podle tamních úřadů byl ale počet lidí uvnitř minimální a kvůli nízkému nebezpečí se je rozhodly uzavřít, a to alespoň prozatím.

"Erupce je teprve na začátku, a tak je situace velmi nestabilní. Takže bych tomu zatím nepřikládal velkou váhu. Zatím se zdá, že láva teče poměrně silným proudem, který by se mohl udržet jako ten hlavní. Na druhou stranu by se ale stejně snadno mohla posunout a začít téct jinudy," uvedl odborník Ken Hon.

Vědci si během posledních hodin všimli dvou nových proudů lávy. Ani tím se ale riziko nijak zásadně nezvětšilo. Větší problém pro obyvatele představuje toxický kouř. Úřady proto doporučily omezit venkovní aktivity a hlavně sport.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz