Domácí

Za pohotovost si asi připlatíme. Lékařská komora chce zvýšit poplatek

Poplatek za ošetření na pohotovosti by se mohl zvýšit ze současných 90 až na 200 korun. Podle České lékařské komory (ČLK) ztratil svou hodnotu a nesplňuje regulační funkci. Záchranáři se ale kvůli vyšší ceně poplatku bojí, že kvůli tomu přibude nadbytečných výjezdů sanitek, za které lidé platit nemusejí.

90 korun, nebo 200? Česká lékařská komora uvažuje o navýšení poplatku za pohotovost.

"Poplatek za ošetření na pohotovostní službě už byl zaveden před patnácti lety, za tu dobu se nikdy nezvyšoval. Je ve výši 90 korun a aby byla zachována jeho hodnota, tak by měl být v současnosti asi 200 korun," řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Záchranáři se ale obávají, že by tento krok mohl vést k častějším, takzvaným nadbytečným výjezdům záchranné služby. Pacient by se tak poplatku na pohotovosti vyhnul.

Související obsah

"Osloví zdravotnickou záchrannou službu, bude vyžadovat její výjezd a eventuelně transport na nějakou ambulanci nemocnice, která není pohotovostí, nicméně tam budou ambulantně, a dokonce i přednostně ošetřeni," uvedl Marek Slabý, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb (AZZS).

Podle šéfa asociace se počet nadbytečných výjezdů pohybuje v rozmezí 30 až 50 procent.

"Ten největší nárůst skutečně vnímáme u výjezdů s nižší naléhavostí. To jsou jednoduše výjezdy, které by mohly i být někdy řešeny jinak než cestou záchranné služby, ale v tuto chvíli systém nenabízí jinou možnost, než právě předání na záchrannou službu," sdělila mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Související obsah

Neakutním výjezdům záchranek se prakticky nedá zabránit. Operátoři volajícího nevidí, a tak se musí řídit tím, co jim pacient řekne. "Jsou to obtíže typu infektu dýchacích cest, horeček, bolestí zad, popálenin od slunce a podobně," doplnil Slabý.

Jednou z možností, jak snížit počet nadbytečných výjezdů, by bylo zavedení poplatku po příjezdu sanitky a ošetření pacienta na ambulanci.

drz, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz