Prezidentské volby 2023

Velký dotazník pro prezidentské kandidáty: Lékař Tomáš Zima

Lékař a biochemik Tomáš Zima chce být dle svých slov prezidentem, u kterého zvítězí zdravý rozum. Mezi devět kandidátů zápasících o křeslo prezidenta republiky se bývalý rektor Univerzity Karlovy dostal díky podpoře 13 senátorů. Redakce TN.cz připravila sérii otázek pro každého z kandidátů na prezidenta. Týkají se politiky, rodiny, zdraví i jejich majetku. Co odpověděl lékař Tomáš Zima, si můžete přečíst níže.

Tomáš Zima je profesorem lékařské chemie a biochemie, k diplomu z lékařské fakulty později připojil i titul MBA, který získal na Vysoké škole ekonomické. V letech 2005–2012 byl děkanem 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a v letech 2014–2022 působil dokonce jako její rektor. 

Od roku 1983 až do roku 1990 byl v Komunistické straně Československa, nejprve jako kandidát a později jako její člen. Je známý svou veřejnou kritikou Miloše Zemana za to, že v roce 2015 odmítl jmenovat navržené vysokoškolské profesory do funkce.

"Rozhodl jsem se kandidovat proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima v květnu ke své kandidatuře.

Přestože Tomáš Zima původně plánoval na post prezidenta republiky zaútočit pomocí podpisů českých občanů, nakonec v polovině října oznámil, že získal dostatečnou podporu senátorů České republiky. Postavilo se za něj celkem 13 senátorů z různých stran. 

Související obsah

Politika a názory

Plánujete využít pravomoc vyhlásit amnestii nebo udělovat prezidentskou milost? Podle jakých kritérií? Udělil/a byste milost i někomu odsouzenému za vraždu? O plošné amnestii neuvažuji. Prezidentská milost je zcela výjimečná prezidentská pravomoc. Rozhodující jsou mimořádná zdravotní, sociální či čistě lidská kritéria.
Jmenoval/a byste vládu, v níž by byli i členové SPD nebo jejíž člen by byl trestně stíhán? To je hypotetická otázka. Jmenoval bych vládu, která by měla většinu ve Sněmovně a jejíž program by odpovídal ústavě a demokratickému zřízení České republiky.
Které nejdůležitější kroky byste chtěl/a stihnout během prvních 100 dní ve funkci? Aktivní spolupráce s vládou na opatřeních, která zmírní ekonomické i sociální potíže občanů i firem.
Kam byste zamířil/a jako na svou první zahraniční a domácí cestu? První zahraniční cestu bych chtěl vykonat na Slovensko. Domácí na sever Čech, který znám od dětství, a na Moravu, kde mám mnoho přátel.
Jakým směrem byste se snažil/a vést českou zahraniční politiku? Měla by být podřízena rozhodnutím vlády? Česká zahraniční politika musí být jednotná a srozumitelná jak občanům, tak našim zahraničním partnerům.
Prohluboval/a byste vztahy s Ruskem, Čínou, USA a EU? Klíčové jsou vztahy s našimi sousedy. Bezpečnostní a ekonomické zájmy můžeme prosazovat jen ve spolupráci s našimi partnery v Evropské unii a NATO. Vztahy s ostatními zeměmi musí být podřízeny našim strategickým, bezpečnostním a ekonomickým zájmům.
Jak by se měl řešit konflikt na Ukrajině? Musíme mít strategii, která povede k zastavení ruské agrese, a tedy i celé války. Toho můžeme dosáhnout jen ve spolupráci s ostatními zeměmi.
Chtěl/a byste využít své případné autority coby prezident/ka a podpořit některé zákony? Ano.
Budete automaticky jmenovat profesory, které vám univerzity navrhnou? Ano. Jako jediný jsem z pozice rektora Karlovy univerzity žaloval prezidenta Zemana za nejmenování profesorů a soud vyhrál, který vrátil věc k dalšímu jednání, které není u konce?
Měly by se dodržovat ústavní zvyklosti, nebo jste pro kreativní výklad ústavy? Nepsané ústavní zvyklosti jsou velmi důležité pro klidnou a srozumitelnou společenskou atmosféru. Dodržoval bych je a totéž požadoval od svých partnerů.
Měly by být státní vyznamenání udělovány i populárním umělcům a osobnostem byznysu? Ano.
Udělil/a byste vyznamenání členům skupiny bratří Mašínů? Můj osobní názor je, že ne. Diskuse na toto téma ale bude pokračovat a je důležitá.
Nechal/a byste si Jiřího Ovčáčka jako mluvčího a Vratislava Mynáře jako kancléře? Pokud ne, kdo bude zastávat tyto posty, pokud budete zvolen/a? Jako u svých předchozích řídicích pozic bych se obklopil lidmi, kteří mají důvěru mou i odborné a širší veřejnosti. Přivedl bych si nový tým respektovaných profesionálů.
Jak se stavíte k otázce Benešových dekretů? Je to téma, které patří do minulosti a náleží historikům. Politici by do něj již neměli zasahovat.
Jaký máte názor na sňatky homosexuálů? Lidé stejného pohlaví by měli mít stejná práva, povinnosti a možnosti jako ostatní.
Jaký máte názor na eutanázii? Současná zdravotní věda otevírá mnoho etických otázek. A tato patří mezi nejdůležitější. Je třeba otevřít diskusi, za jakých podmínek by mohla eutanázie být umožněna a vyloučeno její zneužití.
Měly by se v současné době zvyšovat daně?
Měly by se snižovat sociální dávky?
Otázka daní a vůbec způsobu snižování státního dluhu musí být součástí širší diskuse o strategii, jak toho dosáhnout. Případné zvyšování daní nesmí mít dopad na lidi s nižšími příjmy. Sociální dávky v době rostoucí drahoty není možné snižovat.
Co říkáte na policejní kontroly na Pražském hradě? Je vhodné je ponechat, či odvolat? Pražský hrad musí být otevřené místo, aby mohl plnit svoji roli. Lidé jej vnímají jako srdce země a musí tam mít co nejvolnější přístup. Je to prostor pro kulturní i společenské akce. Policejní kontroly jsou možné jen ve výjimečných a jednorázových případech.
Jaký je váš postoj k ukončení výroby aut se spalovacími motory a využívání fosilních paliv v energetice? Podporujete využívání jaderné energie? Česká republika musí v Evropské unii důrazněji hájit svoje ekonomické zájmy. Ochrana životního prostředí je nezbytnost. Nebude jí ale dosaženo, pokud zchudnou celé regiony nebo sociální skupiny. Jaderná energie je pro zemi, jako jsme my, jasná volba jako zdroj ohleduplný k přírodě. Navíc naše země má ve vývoji i průmyslové výrobě zdrojů jaderné energie velké know-how, které je naší konkurenční výhodou.
Je podle vás namístě znárodnění ČEZu či zdrojů energie, včetně těch alternativních? Stát musí mít možnost v případě bezpečnostních či ekonomických krizí ovlivňovat ceny energií pro občany i firmy.
Jaký je váš názor na přijímání uprchlíků z válkami zasažených zemí? Naše zahraniční politika musí být zaměřena na zabránění válkám, zejména v našem bezprostředním okolí. Jakákoliv humanitární pomoc pak musí vycházet z ekonomických i bezpečnostních možností České republiky.
Měla by Česká republika přijmout euro? V současnosti nesplňujeme podmínky pro přijetí eura. Je třeba shoda na strategickém plánu, který by případně umožnil jeho přijetí. To vyžaduje nejen politickou shodu, ale také podporu podnikatelů a veřejnosti.
zdroj: TN.cz

Majetkové poměry

Jaké vlastníte nemovitosti (domy, pozemky, byty)? Chalupu v severních Čechách, bytovou jednotku v Praze a zemědělskou půdu u Benešova.
Vlastníte nějaké společnosti či podíl v nich? Pokud ano, které? Ne.
Jaká vlastníte auta (značka, rok výroby)? Škoda Superb.
Jaké máte další cennosti (akcie, podíly, šperky, starožitnosti)? Rodinné starožitnosti, akcie ani podíly nemám.
Jaký je váš zůstatek na běžném účtu? Několik set tisíc korun.
Kolik u sebe běžně nosíte v hotovosti? To je různé – někdy stokoruny, někdy tisícikoruny.
Na kolik si ceníte oblečení, ve kterém běžně chodíte? Asi mezi 10 až 15 tisíci.
Máte dluhy a jiné závazky? V jaké výši? Ne.
Byla proti vám někdy vedena exekuce? Ne.
Jaké jsou vaše běžné měsíční výdaje na domácnost? Cca 20 tisíc.
zdroj: TN.cz

Rodinné poměry

Jaký je váš stav (svobodný, ženatý, rozvedený (Kolikrát?), vdovec)? Jsem jednou rozvedený, žiji s partnerkou.
Kolik máte dětí? (Kolik z nich s vámi žije ve společné domácnosti?) Mám 3 děti, jedno s námi žije ve společné domácnosti.
Měl/a jste nebo máte milenku? Ne.
Chováte zvířata? Pokud ano, jaká? Akvarijní rybičky.
Jaké jsou vaše záliby? Historie a kultura. Jsem společenský člověk, rád poznávám nová místa a nové lidi. Volný čas věnuji především své rodině. Patřím k těm šťastným lidem, pro které je práce zálibou.
Kam nejraději jezdíte na dovolenou? Na krásná místa u nás, na chalupu nedaleko Ústí nad Labem a k moři na řecké ostrovy.
zdroj: TN.cz

Zdravotní stav

Trpíte nějakou závažnější nemocí? Ne.
Prodělal/a jste závažnější choroby/operace/úrazy? Ano, plicní embolii, běžné úrazy při sportu (zlomená ruka, zhmožděné kotníky a koleno).
Užíváte pravidelně nějaké léky? (Případně na co?) Ano, na hypertenzi, která je kompenzovaná, a proti srážení krve (dočasně po plicní embolii).
Léčil/a jste se někdy ze závislosti na návykových látkách (alkohol, drogy, cigarety)? Ne.
zdroj: TN.cz
TN.cz

K tématu Prezidentské volby 2023

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz