Zahraničí

Ve věku 81 let zemřel pokladník Vatikánu, kardinál George Pell

Ve věku 81 let zemřel pokladník Vatikánu, kardinál George Pell
Zdroj: Profimedia

Ve věku 81 let zemřel ve Vatikánu kardinál George Pell. Úmrtí potvrdil jeho tajemník Joseph Hamilton s tím, že Pell zemřel v úterý večer místního času poté, co byl přijat do římské nemocnice na operaci kyčelního kloubu. Operace sice proběhla úspěšně, ale Pell následně utrpěl zástavu srdce.

Pell se narodil 8. června 1941 v regionálním městě Ballarat v Austrálii a v římskokatolické církvi se vypracoval na pozici prefekta vatikánského ekonomického sekretariátu, která je mnohými považována za třetí nejvyšší funkci v církvi. Jen několik dní před svou smrtí se zúčastnil pohřbu papeže Benedikta XVI.

Podle CNN v této funkci působil v letech 2014 až 2019 a měl na starosti finanční reformy papeže Františka, které se z velké části zastavily, když byl odvolán zpět do Austrálie, aby čelil obviněním ze sexuálního zneužívání. 

Související obsah

V roce 2018 byl odsouzen za zneužití dvou nezletilých sboristů v sakristii katedrály svatého Patrika v době, kdy byl v roce 1996 arcibiskupem v Melbourne. Vždy však trval na své nevině a po odpykání 13 měsíců ve vězení ho australský Nejvyšší soud v dubnu 2020 osvobodil. Pell obvinění důrazně popíral a při policejním výslechu v roce 2016 jej odmítl jako "výplod fantazie".

Vrchní soud tehdy ve svém dvoustránkovém shrnutí rozsudku uvedl, že porota "měla mít pochybnosti o vině stěžovatele", a nařídil, aby byl rozsudek zrušen.

"S hlubokým zármutkem mohu potvrdit, že dnes v časných ranních hodinách zemřel v Římě Jeho Eminence kardinál George Pell. Tato zpráva je pro nás všechny velkým šokem," citoval The Guardian facebookový příspěvek arcibiskupa ze Sydney Anthonyho Fishera.

"Prosím, modlete se za odpočinek duše kardinála Pella, za útěchu a potěšení pro jeho rodinu a pro všechny, kteří ho měli rádi a v této chvíli truchlí," dodal Fisher.

Podle melbournského arcibiskupa Petera Comensoliho byl kardinál Pell velmi významným a vlivným církevním představitelem v Austrálii i na mezinárodní úrovni, jenž byl hluboce oddaný křesťanskému učednictví.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz