Domácí

Druhé kolo odstartovalo. Ve středu volili prezidenta lidé s covidem

Druhé kolo prezidentské volby odstartovalo. Po celé republice se ve středu ráno otevřelo přibližně 80 tzv. drive-in volebních míst pro ty, kteří onemocněli covidem a museli zůstat v izolaci nebo v karanténě. Z auta odvolilo přibližně 650 lidí. Zájem tak byl vyšší než před 14 dny.

Ačkoliv se volební místnosti Čechům otevřou až v pátek, vybírat mezi generálem Petrem Pavlem a expremiérem Andrejem Babišem (ANO) mohli lidé už ve středu.

Jako první dostali možnost hlasovat pro svého kandidáta Češi v izolaci kvůli covidu-19. Stejně jako před 14 dny volili od 08:00 do 17:00 z auta na volebních stanovištích, na pěti místech v Praze a po jednom z každém z okresů.

Informace o umístění jednotlivých volebních stanovišť se už před několika týdny objevily na stránkách krajských úřadů a pražského magistrátu. Voliči směli hlasovat v okrese, ve kterém mají hlášenou adresu trvalého pobytu. Kdyby chtěli zvolit jiné místo, potřebovali by voličský průkaz.

Při hlasování bylo nutné mít s sebou občanský průkaz (případně cestovní pas) a doklad o nařízené izolaci nebo karanténě. "Tímto dokladem může být např. rozhodnutí krajské hygienické stanice, potvrzení vydané lékařem, listinné nebo elektronické potvrzení o pozitivním výsledku testu na covid-19 nebo čestné prohlášení podepsané před komisí pro hlasování," informovalo na svých stránkách ministerstvo vnitra.

Související obsah

​V prvním kole voleb využilo možnost hlasovat z auta zhruba 200 lidí. Zájem o druhé kolo byl podstatně vyšší. Pro prezidenta ve druhém kolem hlasovalo 650 občanů. Ke středečnímu dni bylo v Česku nemocných covidem přibližně 7 500 lidí, což je o 2 300 lidí víc než před 14 dny.

Zatímco z auta volili lidé s covidem-19 prezidenta pouze ve středu, do přenosné volební schránky mohou házet hlasy i v pátek (od 08:00 do 22:00) nebo v sobotu (od 08:00 do 14:00). Žádost o tento způsob hlasování však musí být podána místně příslušnému krajskému úřadu nebo pražskému magistrátu nejpozději ve čtvrtek 26. ledna do 20:00.

V zařízeních, která by byla kvůli koronaviru uzavřena, budou klienti hlasovat ve čtvrtek od 08:00 do 22:00 a v pátek od 08:00 do 18:00. Při prvním kole žádné takové opatření nutné nebylo.

Středa byla současně posledním dnem, kdy měli lidé možnost zažádat osobně na obecním úřadě o voličský průkaz.

Volební vysílání TV Nova

Čtvrtek 26. ledna
20:00 Poslední televizní debata prezidentských kandidátů, TV Nova a TN Live
18:00 TN Live nabídne speciální vysílání s příjezdy kandidátů do budovy TV Nova
, bude možné sledovat i na sociálních sítích Facebook a YouTube
Debata prezidentských kandidátů bude překládána do znakového jazyka
Pátek 27. ledna
5:55 Snídaně – speciál o volbách, TV Nova a TN Live
14:00 Otevření volebních místností, TV Nova a TN Live
Sobota 28. ledna
13:00 Kontinuální vysílání k výsledkům voleb, TV Nova
13:00 Kontinuální vysílání s vlastním obsahem, TN Live
Neděle 29. ledna
20:00 Rozhovor s budoucím prezidentem, TV Nova a TN Live
Rozhovor s budoucím prezidentem bude překládán do znakového jazyka

Hlasovací lístky ve schránkách nečekejte. O voličský průkaz můžete žádat do středy:​

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz