Domácí

Státní volební komise schválila výsledek voleb. Stížnosti lze podávat od úterý

Státní volební komise v pondělí jednala o výsledcích druhého kola prezidentských voleb. V nich se ziskem 58,32 procenta hlasů zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel. Komise tento výsledek schválila a v úterý jej oficiálně zveřejní ve Sbírce zákonů.

O závěrech druhého kola prezidentských voleb v pondělí jednala Státní volební komise. Výsledky voleb má komise oficiálně zveřejnit ve Sbírce zákonů v úterý. V ten den také začne platit týdenní lhůta, po kterou bude možné zpochybnit výsledky voleb u Nejvyššího správního soudu. Soud bude na vyřízení stížností mít 15 dní.

Komise výsledek voleb schválila. "Státní volební komise s povděkem kvitovala kvalitní volební účast. Děkujeme voličům, že využili svého práva a přišli k volbám. Stejně tak děkujeme členům volebních komisí, kteří museli rychle spočítat přes 5 milionů hlasů," řekl ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.

Související obsah

Volby Jirovec označil za celkově klidné a řádné. "Jedinou mimořádnou událostí bylo krátkodobé odložení voleb v jedné obci na Děčínsku, kde ve volební místnosti vzplála kamna. Komise se však zachovala správně, volby přesunula do jiné místnosti a informovala o této změně voliče," pochválil komisi Jirovec.

Druhé kolo prezidentských voleb vyhrál generál ve výslužbě Petr Pavel, který získal 58,32 procenta hlasů. O přibližně 959 tisíc hlasů porazil svého soupeře, kterým byl poslanec Andrej Babiš (ANO). Rekordní byla volební účast. K urnám dorazilo 70,25 procenta všech voličů.

Státní volební komise mimo jiné dohlíží na zabezpečení voleb i přesné počítání hlasů. Komisi předsedá ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Mezi členy jsou také místopředsedkyně Českého statistického úřadu Eva Krumpová nebo zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Petr Mužák.

Na celou tiskovou konferenci se podívejte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz