APLIKACE TN.CZ
Zahraničí

Kreml zuří. NATO se chová jako náš nepřítel, tvrdí Putinův mluvčí

Dmitrij Peskov a Vladimir Putin
Dmitrij Peskov a Vladimir Putin, 30. 1. 2023 | Zdroj: Profimedia

Z Ruska se po více než roce od začátku války na Ukrajině ozývají silná slova. Mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dokonce označil celou organizaci NATO za nepřítele Ruska. Postěžoval si také, že s Putinem Západ nemluví.

Před více než rokem vpadlo Rusko na Ukrajinu a od té doby si konflikt vyžádal řadu obětí na obou stranách. Konec bojů je přitom stále v nedohlednu. O probíhající válce nyní promluvil Putinův mluvčí, který tvrdí, že nepřítelem Ruska je nejen Ukrajina, ale také Severoatlantická aliance. 

"NATO v podstatě vystupuje jako jeden blok. A to ne jako náš předpokládaný protivník, ale jako nepřítel. Jeho rozvědky po 24 hodin každý den pracují proti nám, své zbraně, jak nedávno zdůraznil Putin, zdarma dodávají Ukrajině a střílí po našich vojácích," řekl Dmitrij Peskov v rozhovoru pro ruský list Izvestija.

Peskova navíc štve, že s Putinem prý nikdo nemluví. "Prezident Putin byl a zůstává otevřený všem kontaktům, které mohou pomoci Rusku dosáhnout jeho vlastních cílů tak či onak. Nejlépe mírovou cestou a u jednacího stolu, ale když to není možné, tak i vojenskými prostředky, čehož jsme nyní svědky. Slyšeli jsme hodně prohlášení Scholze a Macrona, kteří říkali, že chtějí dál jednat s Putinem, aby hledali nějaké cesty a východiska ze situace. Ale v poslední době žádné iniciativy nebyly," řekl mluvčí.

Související obsah

​Právě francouzský prezident Emmanuel Macron přitom v minulosti s Vladimirem Putinem několikrát telefonoval. Hovory ale k ukončení války nevedly a další se podle Peskova nechystají. "Slyšeli jsme pět či šest prohlášení Macrona o připravenosti zavolat Putinovi a jednat, ale všichni by měli vědět, že nebyly žádné žádosti či sondování možného termínu," řekl.

Peskov ale zároveň tvrdí, že v Kyjevě momentálně Rusko nemá s kým jednat. "Zatím vidíme, že režim, který je nyní v Kyjevě, upřednostňuje nacisty a nacistické projevy v ukrajinské společnosti," řekl mluvčí. Jednat chce prý až po dosažení cílů tzv. speciální operace. Ukrajina a Západ přitom požadují, aby se Rusko stáhlo z ukrajinského území.

Ukrajinu minulý týden navštívil americký prezident Joe Biden. Poslechněte si slova, která následně pronesl v Polsku:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz