Domácí

Internetový podvodník se dovolal štábu TV Nova. Omylem ukázal svou taktiku

Policie znovu důrazně varuje před internetovými podvodníky. Počet podvodů letos oproti loňsku stoupl na dvojnásobek. Shodou náhod se jeden podvodník dovolal i našemu štábu. Vydával se za bankéře České spořitelny. Rozhovor máme zaznamenaný a vy si tak můžete poslechnout, jak podvodníci komunikují, s jakou taktikou pracují a jak se chovají, když je odhalíte.

"No pane Berka, vždyť jsem s vámi v pátek mluvil! Liberec, Falberova 9," začal podvodník, který se představil jako Petr Müller, telefonát. Adresa souhlasí. Jméno volajícího, ale na pobočce banky nikdo nezná. 

"Já jsem vám chtěl akorát k vaší půjčce těch 250 000 dát lepší úrokovou sazbu," sdělil muž, který tvrdil, že si ji reportér TV Nova sjednal na pobočce v pátek.  "Snaží se mlžit, neztratit kontrolu, aby vás dostal," upozornil specialista na kyberkriminalitu Petr Jonáš. 

"Já teď nevím, jestli se nejedná o nějakou legraci z vaší strany," řekl podvodník reportérovi poté, co mu se mu snažil vysvětlit, že na žádné pobočce nebyl. Podle kriminalistů jde o verbální agresivitu. Máte mít pocit provinění a rychle konat. Hlas podvodníka doplňovala matoucí clona dalších hlasů. Přitom šlo nejspíš o pouhou kulisu pouštěnou z reproduktorů.

Související obsah

Vytvoření iluze dokonalého call centra je podle zkušeného zvukového mistra záležitostí několika minut. "Vytvoříte si několik zvukových stop, pustíte to najednou a máte z toho pocit, že jste někde uprostřed místnosti plné lidí," vysvětlil zvukař Robert Pánek.

"To působí v té nevědomé části psychiky, může mě to vést k tomu, že mnohem snadněji prozradím osobní údaje," uvedl psycholog Stanislav Opelka. Podvodník zároveň sdělil, že má i číslo občanského průkazu. "Vy mu na to můžete spontánně naletět a reagovat: 'Ne, toto není moje číslo, já mám takové či onaké,' " varoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

"Ty cíle jsou jediné, dostat se k finančním prostředkům," upozornil specialista na kyberkriminalitu Petr Jonáš. Hru na tahání osobních údajů nakonec reportér TV Nova ukončil a sdělil podvodníkovi, že je nahráván.

Související obsah

"Víte, že vás mohu trestně stíhat?" zareagoval okamžitě. "Víte, že nemůžete tohle mediálně zveřejnit?," pokračoval. Na požadavek, aby vše vysvětlil, podvodník nakonec odpověděl: "Já se s arogantními lidmi nebavím."

"Není běžné, že by volající chtěl po klientovi číslo občanského průkazu, číslo karty nebo další osobní údaje," uvedl mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík. Lidé tímto způsobem v Česku přišli za loňský rok o stamiliony korun.

kdu, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz