Zahraničí

Pravoslavní slaví ortodoxní Velikonoce. Boje na Ukrajině ale ani ve svátek neustaly

Ortodoxní křesťané po celém světě slaví Velikonoce. Největší pravoslavný svátek totiž podle juliánského kalendáře připadá právě na tuto neděli. Přesto, že Rusko a Ukrajina patří mezi země s největším počtem stoupenců pravoslavné církve, boje na Ukrajině neutichly ani ve svátek.

Výbuchy ohňostrojů, dělobuchů a dokonce i molotovových koktejlů vítali Řekové příchod pravoslavných Velikonoc v Aténách. Tradiční zapalování svíček v předvečer Velikonoční neděle Řeky nebere. Dělají to po svém. "Je to pěkné. Celé tradiční řecké Velikonoce jsou hezké. Žiju v okolí už dva roky a pokaždé se přijdu podívat," řekl student z Finska Gere.

"Tohle není tradiční zvyk. Děje se to poslední dva, tři roky. Lidé se tu z nějakého důvodu scházejí a dělají bordel," zlobila se dlouholetá obyvatelka Atén Evgenia.

Klidnějším způsobem se na slavnostní den připravovali v Bulharsku. Půlnoční mší přivítal Velikonoce patriarcha v Turecku a pravoslavní se sešli dokonce i v převážně muslimském Egyptě nebo ve vzdálené Austrálii, kam kvůli válce uteklo mnoho Ukrajinců. "Jde o náš největší svátek. Skutečnost, že ho nemohu oslavit se svou matkou, že nemohu obejmout svou rodinu a že v podobné situaci jsou miliony Ukrajinců, je srdcervoucí. Na frontě mám šest členů rodiny. Všichni to jsou mí hrdinové," řekla Ukrajinka žijící v Austrálii Kateryn Argyrouová.

Související obsah

Zatímco Vladimir Putin v sobotu poslouchal kázání patriarchy ruské pravoslavné církve a svého velkého podporovatele Kirila, jeho jednotky znovu ostřelovaly ukrajinská města včetně Záporoží, kde zasáhly i pravoslavný chrám. "Ani jedna hodina tohoto týdne před Velikonocemi se neobešla bez ruských vražd a teroru. Rusko je ztělesněné zlo, které prohrává. Vyhrát je naší povinností vůči lidstvu jako takovému. A my vyhrajeme!" prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinci mají v plánu v příštích týdnech spustit plánovanou protiofenzivu. Na tu se zejména na Krymu připravují i Rusové. Na plážích okupovaného poloostrova vyhloubili zákopy a tamní úřady už zahájily i nábor nových rekrutů

I když zejména u Bachmutu stále dochází ke krvavým bojům, na slavnostní den budou někteří vojáci vzpomínat v dobrém. Obě strany si totiž na Velikonoční neděli vyměnily přes sto válečných zajatců.

jal, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz