Domácí

Znáte ji ze své peněženky. Dvacetikoruna se vydražila za 140 tisíc korun

Drobná chyba při ražení mincí nakonec udělala radost majiteli dvacetikoruny se svatým Václavem. Mince, jejíž avers zná každý Čech, se v páteční aukci vyšplhala na pětinásobek své vyvolávací ceny. Kromě toho se dražila i jedna z nejvzácnějších prvorepublikových oběhových mincí, a to pětihaléř z roku 1924.

​​Dvacetikorunová mince se svatým Václavem se vyšplhala v páteční dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič v pražském hotelu Mandarin Oriental na pětinásobek své vyvolávací ceny. Kupující za ni zaplatil 141 tisíc korun podle přepočtového kurzu aukčního domu. Vyvolávací cena byla 1 000 eur (asi 23 tisíc korun), výsledná 5 000 eur (asi 117 tisíc korun), k tomu se ještě připočítala 20procentní aukční přirážka.

A čím je právě tato mince zajímavá? "Na minci jsou dvě stejné strany, chybí tedy strana se státním znakem. Došlo k chyboražbě. Nevypadá to, že by ta mince dlouho obíhala, jelikož je v poměrně slušném stavu. Není možné říct, z kterého roku pochází, protože chybí letopočet. Může být z roku 1993, nebo z roku 2023," vysvětlil numismatik Jan Jelínek. Dodal, že s touto mincí se ještě nesetkal, pravděpodobně ale existuje ještě jeden kus. Celkově takových mincí vznikly maximálně jednotky kusů.

Související obsah

Drobná mince za velký peníz

Hitem jarní aukce byl také československý pětihalíř z roku 1924 s vyvolávací cenou 30 tisíc euro (asi 705 tisíc korun) z kremnické mincovny na Slovensku. Jedná se přitom o maličkou minci, má průměr 16 milimetrů a váží necelé dva gramy.

"Tato mince je opředená řadou tajemství. Je to drobný nominál. Zřejmě z iniciativy kremnické mincovny vzniklo razidlo, se kterým se vyrazilo několik málo kusů, pak to razidlo prasklo. Tato mince je zajímavá tím, že je ještě z toho neprasklého razidla. Je to jedna z nejvzácnějších československých oběžných mincí první republiky," objasnil Jelínek. Ohledně vzniku mince existují i další teorie a jsou oblíbeným tématem mezi některými numismatiky. Pětihaléř nakonec skončil na 55 tisících eurech (asi 1,3 milionu korun), s aukční přirážkou nakonec kupující zaplatil více než 1,5 milionu korun.

Související obsah

Pětidukát za miliony

Nejdražší mincí se stal extrémně vzácný zlatý pětidukát z roku 1675 habsburského císaře Leopolda I., který byl vyražen v bratislavské mincovně. "Jedná se o kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách. Dozajista je to nejhezčí známý kus," uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukční síně Macho & Chlapovič.

Výsledná částka, kterou nový majitel za pětidukát zaplatil, se v pátek vyšplhala na 7,3 milionu korun. "Vyvolávací cena byla 200 tisíc eur (asi 4,7 milionu korun, pozn. red.), vydražil se za 260 tisíc eur (6,1 milionu korun, pozn. red.). K tomu je nutné připočítat ještě 20 procent jako aukční přirážku," popsal mluvčí aukčního domu Martin Moc. Pětidukát má průměr asi 3,5 centimetru a váhu necelých 18 gramů. Kromě toho, že se jedná o raritní minci, tak se navíc zachovala ve vysoké kvalitě.

Sběratelé měli na místě možnost vybírat z celkového počtu 492 položek. Od pondělí 24. dubna bude v rámci elektronické aukce nabízeno dalších 2 296 kusů, a to až do 27. dubna. Celková hodnota aukce tak s téměř 2 800 nabízenými položkami bude činit zhruba 100 milionů korun.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz