Domácí

Dálnice u Frýdku-Místku je uzavřená. Úsek se opravuje už potřetí

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) muselo uzavřít části dálnic D56 a D48. Nově postavené úseky u Frýdku-Místku mají vážné závady a musí se opravit. Podle ŘSD je to kvůli pochybení při stavbě.

Po obchvatu Frýdku-Místku jezdili řidiči jen necelý rok. Dálnici, která se otevřela na konci loňského června, teď rozebírá těžká technika. "Od začátku byly s betonovou vozovkou na zmíněném úseku poměrně zásadní problémy. Neustále jsme to reklamovali, ale bohužel zhotovitel nebyl schopen se z těch problémů poučit," postěžoval si generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Přitom zmíněnou část už zhotovitel musel dvakrát opravovat. Obdobné problémy s kvalitou jsou i na dvou úsecích na dálnici D48 u Nového Jičína. "Ta kvalita neodpovídala našim požadavkům. Jsme velmi přísní, pokud jde o kvalitu stavby," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Související obsah

​Dálnice D48 je nejspíš zakletá. 2,5 kilometru nové dálnice museli silničáři rozebrat už v dubnu u Bělotína na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Podle testů by tam betonový povrch po pár letech zničila zimní údržba. "Ty hodnoty tam byly tak vysoké, že i zhotovitel přistoupil okamžitě k návrhu nápravy a začalo se tam vybourávat," uvedl v dubnu ředitel úseku kontrol kvality staveb ŘSD Jiří Hlavatý.

Oprava tří úseků u Frýdku-Místku, která začala v úterý, by měla být hotová do konce června. "Vše jde na vrub zhotovitele. To znamená, že stát, potažmo ŘSD, to nebude stát ani korunu," dodal Mátl.

Ředitelství silnic a dálnic bude navíc pečlivě kontrolovat i další nově postavené úseky. Zároveň se chce dohodnout na delší reklamační době. Ta je běžně desetiletá.

jal, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz