Domácí

Babiš: Je tu nová totalita. Bude líp, až se vrátíme do vlády

TV Nova přes léto přináší v rámci pořadu Napřímo ve Víkendové Snídani bilanční rozhovory s předsedy všech stran zastoupených ve Sněmovně. Tentokrát byl hostem moderátorky Báry Divišové šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten je přesvědčený, že současná vláda je nejhorší v historii České republiky.

Bývalý premiér v poslední době zanedbává svou poslaneckou kancelář v Roudnici nad Labem. "Chodil jsem tam často. A myslím, že to bylo populární. Ale teď jsem tam dlouho nebyl, protože jsem zase začal chodit intenzivně do Sněmovny, kde jsem i vystupoval. Já myslím, že to je hlavní poslání poslanců, aby jezdili mezi lidi," je přesvědčený předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Současnou vládu však Babiš nehodnotí vůbec pozitivně. "Myslím, že je to skutečně nejhorší vláda, co jsme tady měli. Vláda národní tragédie. Je to nejprolhanější vláda v historii. Dělají tu politiku lží. A my vlastně nevíme, jaký mají program," rozčílil se předseda hnutí ANO s tím, že by kabinet měl znovu předstoupit před Sněmovnu s programovým prohlášením a požádat o důvěru.

Související obsah

Podle Babiše kabinet nepřichází s žádnou důchodovou reformou. "To není žádná reforma. Tady reforma není, nebyla a nebude. Pan ministr Jurečka místo toho, aby bojoval za důchodce, tak jde proti nim. Bere jim peníze a chce prodlužovat věk odchodu do důchodu. Žádná reforma to není," nastínil.

A chybu vidí i u samotného prezidenta Petra Pavla. "Mohl pomoci důchodcům, neudělal to. Takže ta vláda je vláda komiků, amatérů, nekompetentních lidí, kteří vlastně za ten čas nic neudělali. A buď se chlubí naší prací, nebo se vymlouvají," poznamenal.

"My jsme jasně řekli, že důchodci si zaslouží důstojný život, vybudovali naši zemi, proto na ně peníze vždy budou. Bylo úplně směšné, když tato vláda nastoupila a hned jim vzala slevu na jízdné, směšných 1,8 miliardy. Mluví o důchodcích jako o hospodářské škodě," vadí Babišovi.

Problémem nejen v Česku, ale v celé Evropě je dle něj migrace a přijímání uprchlíků. "Evropa má obrovský problém. Je to nebezpečné. Vidíme, co se děje ve Francii, v Berlíně v Německu. Syřané jsou pobouřeni, že Němky lízají zmrzlinu. No skandál. Evropa nedopadne dobře," tvrdí Babiš a podotkl, že premiér Petr Fiala (ODS) není schopný prosazovat zájmy Česka v Evropě.

Související obsah

Pro hnutí ANO jsou nyní dle Babiše prioritou volby do Evropského parlamentu. "A tam bychom měli mít všichni zájem prosazovat české zájmy. Ale pan Fiala neví, co je to český zájem. Já odmítám, aby nějaký úředník z komise nám stále kecal do našeho života. Nebo ti fanatici v Evropském parlamentu. Vždyť oni chtějí zničit tu Evropu. Je to šance se zbavit těchto fanatiků. A co dělali naši poslanci v Evropské parlamentu. Dělali politiku proti Babišovi," popsal.

Jasno má také o budoucnosti Česka. "My jsme jediná opoziční síla, která je schopná převzít vládu zítra. My jsme v té vládě byli. Měli jasné výsledky. Současný kabinet pro lidi neudělal nic, my všichni platíme inflaci, kterou oni způsobili," sdělil Babiš.

Zda se objeví v čele některé z kandidátek za hnutí ANO v příštích volbách, nebo bude obhajovat post šéfa hnutí ANO, Babiš zatím neví. "Pokud to hnutí mě bude potřebovat a budu přidaná hodnota, tak ano. Je důležité, aby se v roce 2025 hnutí vrátilo do vlády," podotkl Babiš.

Související obsah

O tom, s kým by vytvořili vládu, však zatím nemá představu. ODS ale stále představuje největšího soupeře, se kterým hnutí nedokáže najít společnou řeč. "Koalice se dělají až po volbách. A určitě vláda s ODS pro nás není téma," odbyl moderátorku Babiš.

"ODS zradila své voliče. Lhala, že nebude navyšovat daně. Já koaliční potenciál s pětikoalicí nemám, protože já nekradu. Pracuji. Byl jsem tvrdý premiér a vyžadoval jsem práci. Žádné hodování, jenom voda a káva. Žádných milion poradců," poznamenal.

Podle Babiše si ANO své voliče najde. "Je tu nová totalita. Brutálně nás omezují, naše hnutí ani moc velký prostor nemá. Je to složitá pozice pro nás. Jsem přesvědčen, že lidé, pokud budou objektivní, tak pochopí ten rozdíl mezi tím, když jsme vládli my, a když vládnou oni," uzavřel Babiš.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz