V Česku hrozí od čtvrtka ničivé povodně, které by se mohly podobat těm z let 1997 a 2002. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by měli být připravení lidé i starostové a starostky, zejména v těch nejohroženějších oblastech. Požádal o zrušení společenských akcí, lidi vyzval ke sbalení evakuačních zavazadel a připravenosti.
"Chtěl bych poprosit, nemůžeme dát žádný závazný pokyn, všechny organizátory společenských akcí, jakože jich máme v době končícího léta velké množství, aby zvážili, zda je konání takové akce v pátek a v sobotu bezpečné. Logicky se to týká hlavně akcí poblíž vodních toků a podobně," uvedl na tiskové konferenci Rakušan.
Vzhledem k tomu, že se k extrémním srážkám přidá i vítr, lidé by neměli chodit do lesa. "Zároveň doporučujeme, nevyvoláváme paniku, ale alespoň v povodňových oblastech, aby měli občané připraveno evakuační zavazadlo a byli schopni rychlého přesunu na bezpečné místo, aby v rámci rodin bylo postaráno o starší generaci, která by sama měla třeba problém s rychlejším přesunem," doplnil.
Lidé by podle něj měli sledovat vývoj počasí. Neměli by v žádném případě cestovat k povodním, aby si je natočili či vyfotili. "Pokusme se zodpovědným chováním co nejméně komplikovat práci integrovanému záchrannému systému," apeluje na obyvatele. "Bylo by dobré auta a různý majetek, který lze zajistit či dát jinam, nenechávat v blízkosti vodních toků. Pokud nejde přemístit, pokusit se aspoň jej dobře zajistit," dodal.
Lidé by měli mít nabitý telefon a powerbanky, připravené zásoby pitné vody a lidé v zasažených oblastech by měli cenné věci vynést do horních pater. Ústřední krizový štáb je pro případ vyhrocení situace už připraven.
"Situace, která nás čeká v následujících příštích čtyřech, možná pěti dnech, je bohužel velmi podobná situaci velkých provodní z roku 1997 nebo 2002," řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz