APLIKACE TN.CZ
Domácí

Česko bude mít továrnu na rozvoj umělé inteligence. Klíčový je superpočítač v Ostravě

Česká republika bude mít svou továrnu na rozvoj umělé inteligence. Jejím jádrem bude nový superpočítač v Ostravě a hotová má být už v roce 2026.

V Ostravě vzniká nové centrum pro rozvoj umělé inteligence. Celý projekt vyjde asi na jednu miliardu korun a hotovo by mělo být už na konci příštího roku. Takzvaná Czech AI Factory s nejnovějším superpočítačem vznikne na Vysoké škole báňské.

Superpočítač bude postaven přibližně na 340 nejmodernějších AI čipech a padne na něj asi polovina vyhrazených peněz. Bude sloužit průmyslu, veřejné správě, výzkumným týmům i startupům a poskytne pokročilý výpočetní výkon potřebný pro trénování, nasazování a experimentování s AI modely. Na poskytování služeb klientům má jít zbytek vyhrazených financí.

Související obsah

V celé Evropě pak vznikne dalších šest podobných továren. Jejich odborníci budou podporovat zavádění umělé inteligence v řadě odvětví. Například v průmyslu při snižování prostojů či ve zdravotnictví při vývoji léků. 

Veřejná správa může umělou inteligenci využít ke zefektivnění procesů a on-line služeb a například u kyberbezpečnosti se AI zaměří na pokročilou detekci a obranu.

luk, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz