APLIKACE TN.CZ
Domácí

Nová pravidla pro auta. „Školní“ ulice u rodičů budí emoce

V Česku přibývá takzvaných školních ulic, tedy míst, kde obce upravují v době začátku a konce vyučování vjezd aut před školy. Důvodem je zvýšený provoz – kvůli rodičům, kteří odvážejí a přivážejí své děti. Zastánci těchto opatření mluví o bezpečí, odpůrci o komplikacích pro rodiče i dopravu v okolí.

Jak to vypadá u mnoha základních škol před začátkem vyučování? Chaos, nepřehledné manévry řidičů a nepozorné děti – i proto některá města zavádějí takzvané školní ulice. Největším problémem bývají nezodpovědní rodiče, kteří při vysazování nebo nabírání dětí zastavují na místech, kde nemají. Například na přechodech.

Třeba v Mladé Boleslavi pracovníci městské policie uzavírají ulici před školou na Komenského náměstí každé ráno na půl hodiny. Projet může jen zásobování, popeláři a někteří zaměstnanci školy.

Je to dobré pro ty děti, pro tu bezpečnost,“ myslí si někteří. „Mají nohy, můžou si dojít,“ říkají stručně další.

Související obsah

​„Je to příležitost, jak podpořit socializaci těch dětí, vztah k místu, kde žijí, nějakou přirozenou dopravní výchovu, a je to samozřejmě snaha o zajištění většího bezpečí pro ty děti,“ říká projektová koordinátorka Pešky městem Blanka Klimešová.

V Brně u základní školy Tuháčkova začali s pilotním projektem minulý týden, auta sem nesmí vjíždět půl hodiny před začátkem vyučování.

Je poměrně malý prostor a ráno se tady pohybuje extrémní množství vozidel a z toho vznikají různé kolizní situace a tomu chceme předejít,“ uvádí k tomu místostarosta městské části Brno-jih Lukáš Boula (ODS).

​Po celé republice je už minimálně 27 trvalých školních ulic. Někde to řeší dočasným omezením. Základní škola Havlíčkova v Jihlavě se pravidelně zapojuje do výzvy Pěšky do školy, kdy omezí rodičům příjezd do areálu na jeden týden v roce.

Trvalé školní ulice v Česku mapa
Trvalé školní ulice v Česku mapa

Třeba Praha 2 se ale školním ulicím brání. Bezpečnost prý zajišťuje dohledem strážníků nebo snižováním rychlosti v okolí škol.

V tomto kontextu by byl zmíněný projekt tzv. školních ulic jen dílčím opatřením, které by během ranní špičky zásadním způsobem zasáhlo do okolního systému dopravy a zahustilo dopravu jinde,“ uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová.

Bojím se, že tady by to třeba omezilo ty místní lidi,“ říká místní. Problém je to i pro rodiče vozící děti do školy autem. Musí je vysazovat jinde.

Je to problém, protože kde to dítě tady na té strašné křižovatce vyložíte? Tady proudí jedno auto za druhým,“ říkají oslovení rodiče. Autem do školy jezdí zhruba čtvrtina dětí v Česku.

V Praze podle výzkumů organizace Pěšky městem vozí příbuzní do školy čtyři z deseti školáků – i přesto, že často bydlí v okolí.

Odvoz dítěte mnozí rodiče spojují s cestou do zaměstnání a bezpečností, jenže podle odborníků pak dětem může chybět pohyb, kontakt s dětmi mimo výuku i správné návyky při pohybu po městě. Ráno se počítá každá minuta, a co se nestihne doma, lze ještě rychle vyřídit v autě.

Související obsah

​„Jsou rodiče, kteří ještě využijí tu chvíli, co jedou, aby to dítě ještě ‚zpérovali‘ a ještě něco vyřešili – například to, co nestihli doma, něco méně příjemného. Jsou jiní rodiče, kteří tento čas, i ten zpáteční, využijí k tomu, aby si s tím dítětem normálně povídali, což je cenné,“ všímá si dětský psycholog Václav Mertin. Jenže ne vždy je cesta autem do školy nezbytná.

Vozíme, ale ne každý den. Střídáme to, jezdí i autobusem,“ říkají štábu někteří z rodičů. „Nevozíme, syn chodí sám. Máme to kousek,“ odpovídají další.

Docházení do školy je vlastně pohyb, který těm dětem do určité míry chybí. Takže by určitě bylo lepší, kdyby děti vyrazily po svých,“ prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc.

Kromě pravidelného pohybu při cestě do školy dětem prospívá také větší socializace mezi vrstevníky, mimo školu a povinnosti.

Přínos je i získání návyků – například jak se chovat na chodníku i na silnici. „Je na nás naučit je přes přechod a dívat se, tak jak nás to učili naši rodiče,“ uvědomuje si další z rodičů.

Obezřetní by školáci měli být i v případě, že mají u vzdělávacího ústavu školní ulici. „Je potřeba dětem skutečně vysvětlit, že taková bezstarostnost na té ulici je pouze před zahájením školy. A když odcházejí z té školy, tak už se skutečně musí chovat jako běžný chodec v silničním provozu,“ uzavírá dopravní expert z VIZE 0 Roman Budský.

sova, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz