Zpravodajství

Kalousek chystá revoluční propouštění ve státní správě

Kalousek chystá revoluční propouštění ve státní správě
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo financí chce propustit jedenačtyřicet tisíc státních zaměstnanců. Revoluční plán resortu má státu ušetřit miliardy, ještě ho ale ani nestihla projednat vláda a už čelí ostré kritice. Bouří se hlavně odbory a školy, kterých by se propuštění dotklo nejvíc. Nesouhlasí i některá ministerstva.

22 miliard - to je úspora pro stát za tři roky, ale také 41 tisíc státních zaměstnanců, kteří by přišli o práci. Odbory ale protestují. Práci by ztratilo 20 tisíc učitelů. Ministryně školství říká - plošné škrtání míst není možné.

"Učitelé a pedagogičtí pracovníci nejsou státními zamětnanci v tom smyslu jako úředníci/ musíme přistupovat jinak než si představuje Miroslav Kalousek," říká ministryně školství Dana Kuchtová.

Jedné základní škole v Praze už teď 4 zaměstnaci chybí - další ztrátu lidí a peněz na platy si ředitel nedovede představit.

0 7 tisíc lidí včetně policistů a hasičů by přišlo ministerstvo vnitra.

Resort spravedlnosti by podle plánu přišel o dva tisíce lidí.

Ministr finací Kalousek ale uklidňuje: "nemůže jít o pološný metr".

Návrh ministerstva probíhá tzv. vnějším připomínkovím řízením - vyjadřují se k němu jednotlivé resorty i odboráři. Do několika týdnů by ho měla projednat vláda.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz