Zpravodajství

Na Divoké Orlici je olejová skrvrna

Na Divoké Orlici je olejová skrvrna

Čtyři hasičské jednotky od úterního odpoledne likvidují olejovou skvrnu na Divoké Orlici v Klášterci nad Orlicí. Látka se do vody dostala pravděpodobně z areálu soukromé firmy v centru města. Při likvidaci použili hasiči několik norných stěn.

Zdroj: TV Nova

Mastná skvrna se poprvé objevila na Zbudovském potoce, který vytéká pod náměstím. Chemikálie dál pokračovala po Divoké Orlici. Na místo proto okamžitě dorážejí hasiči. Hrozí totiž se chemikálie dostane až na vodní nádrž Pastviny.

Hasiči ve člunech okamžitě staví dvě norné stěny, které mají okolo 120 metrů . Zásah musí být rychlý. Olejová skvrna se velmi rychle blíží. Brzy přijíždí na pomoc i další složky.

Zasahovat s člunem musí nejen vodní záchranáři, ale i zaměstnanci Povodí Labe.

Mezitím inspekce životního prostředí prohledává kanál po kanálu a hledá příčinu úniku jedovaté látky. Chemikálie pravděpodobně vytéká pod areálem firmy Živa, která provádí servis sněžných roleb.

Ropná skrvna

Aby se ropná skvrna o velikosti 20 krát 20 metrů nešířila, hasiči umístili do přehrady norné stěny o celkové délce 175 metrů a skvrnu posypali sorbentem.

"Hasiči odebrali vzorky, které potvrdily, že se jedná o ropnou látku, s největší pravděpodobností o vyjetý olej. Na hladině bylo nalezeno několik kusů mrtvých ryb, dosud ale nebylo potvrzeno, že k úhynu ryb došlo v souvislosti s ropnou látkou," řekla  mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz