Zpravodajství

V českých luzích a hájích krouží supi!

Vidět supa? U nás donedávna pouze v zoologických zahradách. Vinou nedostatku potravy ve Španělsku, jejich nejhojnějším evropském hnízdišti, jich ale stovky migrují po celé Evropě. Tři obři z ptačí říše už zavítali dokonce i do Čech. Česko je pro ně ovšem jen zastávkou. Na to, aby u nás zahnízdili prý nejsou dobré podmínky.

Pelhřimovští záchranáři jednoho takového supa odchytili začátkem července. Byl vyhladovělý a vypadal zuboženě. Všem pak okamžitě začalo vrtat hlavou, jak se v našich krajích tento naprosto neobvyklý pták objevil. Po měsíční ozdravné kúře je dravec opět v nejlepší kondici.

Otazníky nad původem ptáka mezitím ještě zesílily. Další sup se totiž jen o několik týdnů později objevil v Adršpašských skalách a byl to historicky třetí sup v této oblasti. Naposledy se tam objevil před sto lety.

Za Španělska je vyhnal hlad
Dnes už mají ornitologové o původu ptáků jasno. Prý přiletěli ze svých obvyklých hnízdišť ve Španělsku. Migrují hlavně za potravou, které je tam letos nedostatek. Podle odhadů ornitologů se jen ze Španělska kvůli nedostatku potravy letos rozlétlo po Evropě přes tisíc supů. Do Česka se dostali díky příznivým vzdušným proudům. Zahnízdit se tady ovšem nemají šanci.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz