Zpravodajství

Vojáci šikanovali kolegu

V České profesionální armádě se vyskytl případ šikany. Vojenská policie v této souvislosti vyšetřuje 31. brigádu radiační, chemické a biologické ochrany. Problémy mezi příslušníky elitní liberecké jednotky vyvrcholily ve chvíli, kdy jeden z vojáků zaútočil na druhého a zranil ho tak, že se napadený ze svého zranění léčil 20 dní.

Píše o tom dnešní Liberecký deník. Mluvčí 31. brigády Karolina Zemanová Deníku konflikt mezi vojáky potvrdila, další údaje Deníku neposkytla, protože vyšetřování údajné šikany ještě neskončilo.

Deník se odvolává na nejmenovaný armádní zdroj. Jeden z vojáků z 312. praporu navíc nahrál údajné šikanování na mobilní telefon a Deník má záznam k dispozici.

Podpraporčice vojáka vysvlékla

Během čtvrtka ho chce zveřejnit na svých internetových stránkách. Vojáci prý šikanovali svého kolegu - podpraporčíka na červencovém cvičení složek záchranného systému v liberecké Tipsport areně.

Armádní informátor v Deníku prozradil, že na videozáznamu z telefonu je vidět, jak podpraporčíka drží ostatní vojáci nedobrovolně ve stanu. Podpraporčíka potom obnažila podpraporčice a iniciátor konfliktu ho osprchoval. Stejný voják měl podpraporčíka za týden napadnout a zranit, konstatuje Deník.

Chtěli, ať voják mlčí

Podpraporčík podal kvůli útoku trestní oznámení, protože jeho nadřízení prý při prověřování možné šikany postupovali liknavě.

Podle deníku se údajně vyšetřovatel vojenské policie pokusil přimět napadeného podpraporčíka, aby potvrdil, že mu při incidentu nevznikla žádná psychická ani fyzická újma.

Liberečtí vojáci z 31. brigády veleli v první polovině letošního roku již podruhé mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který patří do sil okamžité reakce NATO. V uplynulých letech se účastnili misí při válce v Perském zálivu.

V roce 2004 chránili před teroristickými útoky letní olympijské hry v Aténách nebo summit NATO v Istanbulu. Summit NATO zabezpečovali také loni na podzim v lotyšské Rize. Patří do mezinárodních mírových sil v Afghánistánu.

Odpolední Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz