Zpravodajství

Vojáci šikanovali kolegu

V České profesionální armádě se vyskytl případ šikany. Vojenská policie v této souvislosti vyšetřuje 31. brigádu radiační, chemické a biologické ochrany. Problémy mezi příslušníky elitní liberecké jednotky vyvrcholily ve chvíli, kdy jeden z vojáků zaútočil na druhého a zranil ho tak, že se napadený ze svého zranění léčil 20 dní.

Píše o tom dnešní Liberecký deník. Mluvčí 31. brigády Karolina Zemanová Deníku konflikt mezi vojáky potvrdila, další údaje Deníku neposkytla, protože vyšetřování údajné šikany ještě neskončilo.

Deník se odvolává na nejmenovaný armádní zdroj. Jeden z vojáků z 312. praporu navíc nahrál údajné šikanování na mobilní telefon a Deník má záznam k dispozici.

Podpraporčice vojáka vysvlékla

Během čtvrtka ho chce zveřejnit na svých internetových stránkách. Vojáci prý šikanovali svého kolegu - podpraporčíka na červencovém cvičení složek záchranného systému v liberecké Tipsport areně.

Armádní informátor v Deníku prozradil, že na videozáznamu z telefonu je vidět, jak podpraporčíka drží ostatní vojáci nedobrovolně ve stanu. Podpraporčíka potom obnažila podpraporčice a iniciátor konfliktu ho osprchoval. Stejný voják měl podpraporčíka za týden napadnout a zranit, konstatuje Deník.

Chtěli, ať voják mlčí

Podpraporčík podal kvůli útoku trestní oznámení, protože jeho nadřízení prý při prověřování možné šikany postupovali liknavě.

Podle deníku se údajně vyšetřovatel vojenské policie pokusil přimět napadeného podpraporčíka, aby potvrdil, že mu při incidentu nevznikla žádná psychická ani fyzická újma.

Liberečtí vojáci z 31. brigády veleli v první polovině letošního roku již podruhé mnohonárodnímu praporu radiační, chemické a biologické ochrany, který patří do sil okamžité reakce NATO. V uplynulých letech se účastnili misí při válce v Perském zálivu.

V roce 2004 chránili před teroristickými útoky letní olympijské hry v Aténách nebo summit NATO v Istanbulu. Summit NATO zabezpečovali také loni na podzim v lotyšské Rize. Patří do mezinárodních mírových sil v Afghánistánu.

Odpolední Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz