Zpravodajství

Rohlík k snídani podraží, chleba bude menší!

Pochutnáváte si na rohlíku? Aby vám nezhořkl v ústech. Od listopadu nám totiž zafouká v peněženkách vítr v podobě zdražování pečiva. Můžou za to vysoké náklady za suroviny a zdražování energií.

Od nového roku určitě zdražíme. Nelze vyloučit, že od ledna nám vzroste cena chleba cca o 30 procent. To říkaly pekárny už před rokem. A už teď je jasné, že zdražovat se bude i letos.

Ještě před šesti lety stál kilogram chleba přibližně 15 korun. Teď stojí chleba necelých dvacet, rohlík skoro dvě koruny a ceny stále letí nahoru. Teď chtějí pekárny zdražit až o 25 procent.

Podle největší tuzemské pekárny se zvyšování cen nikdo z pekařů nevyhne a zdražení lidé pocítí nejpozději od nového roku.

Pekaři říkají, že doteď museli na výrobu pečiva připlácet jenom na základní suroviny 250 až 300 milionů korun. Některé pekárny chtějí cenu pečiva udržet, ale chleba bude menší.

Při stoupajících cenách pečiva je možné, že se obyčejný chleba s máslem stane pro běžnou rodinu brzy luxusem. 

Zdražení od listopadu

Pekařská dvojka na českém trhu Penam zdraží už od listopadu pečivo asi o 20 procent. Většina pekáren zvedne ceny až od nového roku, například konkurenční Delta Pekárny a Odkolek asi o čtvrtinu. Penam se ale rozhodl kompenzovat vysoké náklady za suroviny a energie co nejdřív.

"Ceny pečiva jsme nuceni zvýšit od listopadu, protože už nyní nakupujeme dražší mouku," řekla serveru nova.cz Radmila Rochovská, obchodní managerka pro firmu Penam.

Za poslední měsíce podražila hlavně mouka, která u některých druhů pečiva tvoří až polovinu ceny. "Potravinářská pšenice se dostala na hranici šesti tisíc korun za tunu, což je dvojnásobek loňských cen. Firmu vyjdou dráž i jiné suroviny, třeba mák zdražil o 30 procent," doplnila Rochovská.

Současné ceny jsou tak podle firmy neudržitelné. Penam nyní o nových cenách jedná s obchodními řetězci.

Jak se zdražení dotkne konečného spotřebitele? "V tuto chvíli probíhají jednání mezi Penamem a obchodními řetězci o budoucích cenách, proto konkrétní čísla ještě neznáme. Do všech regionů dodáváme pečivo za jednotné ceny. Konečnou cenu pro spotřebitele však určují obchodní řetězce, tato otázka je tak na nich," řekla serveru nova.cz Radmila Rochovská, obchodní managerka pro firmu Penam.

Zmenší se i chleba

Penam očekává, že zdražení přiměje lidi hospodařit šetrněji. "Navíc plánuje nabízet i menší gramáže. Vzhledem k růstu cen je možné, že si lidé více rozmyslí, kolik chleba koupí a zda ho zbytečně nevyhodí. Menší chleby jsou běžné například v Německu," podotkla Rochovská.

Jedním z důvodů zdražení jsou i vyšší ceny energií. "Vinu má i zavádění biopaliv, kde se obilniny používají na výrobu etanolu, připomněla Rochovská. Vyšší poptávka má pak vliv na cenu.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz