Zpravodajství

VIDEO: Revizory mlátí cestující stále častěji

VIDEO: Revizory mlátí cestující stále častěji
Zdroj: TV Nova

Revizoři městské hromadné dopravy po celém Česku se stále častěji musejí bránit fyzickým útokům černých pasažérů. Vyjednání o pokutě ale nekončí vždy jen postrkováním. Desítky revizorů ročně končí se zraněním v pracovní neschopnosti.

Autobusová zastávka ve Zlíně, muž bez jízdenky a revizor. Když chce kontrolor vysvětlení, místo odpovědi mu černý pasažér do obličeje vychrstne horkou kávu. Potom ho začne mlátit.

Na místo byla přivolána záchranka, která revizora převezla k ošetření. "Nelze vyloučit, že toho jednání bude překvalifikováno na trestný čin ublížení na zdraví," řekla naší televizi mluvčí městské policie ve Zlíně Šárka Škubalová.

Tři napadení za půl roku

Cestující přitvrdili. Prý hlavně potom, co dopravní podniky začaly pokuty vymáhat exekucemi. Potlučený se už několikrát vrátil z práce i Josef Hořeňovský z Ústí nad Labem. "Za poslední půlrok jsem byl napadený třikrát, z toho dvakrát šití, jednou pohmoždění ramene," řekl televizi Nova. 

Počet útoků agresivních černých pasažárů stoupá po celé republice hlavně ve větších městech. "Od začátku roku evidujeme celkem osm napadení revizorů, z čehož dva skončili pracovní neschopností," uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený.

Cestující revizora pokousal 

V Ostravě je to ještě horší. "Vzpomínám si dokonce na případ, kdy byl revizor pokousán cestujícím, řešilo se to dokonce soudem," řekl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Menší potyčky ale většinou končí jako přestupky. Odbory proto znovu upozorňují na to, že se všech rizikových povolání včetně revizorů nebo záchranářů nedostatatečně zastávají zákony.

Revizor - veřejný činitel?

"Takový návrh zákona by ztroskotal to na tom, že by za chvíli už všichni byli veřejnými činiteli," řekl nám senátor a starosta severočeských Teplic Jaroslav Kubera. 

Některé dopravní podniky revizory téměř nevyužívají. Cestující nastupují jedním vchodem a lístky kontroluje řidič. Ve větších městech by ale taková praxe byla nemyslitelná.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz