Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2016 19:15
Vaše téma

Ministryně Šlechtová: "Z EU nevyčerpáme přibližně 8 milard."

Zdroj: TN.cz

Podpora cestovního ruchu, bydlení, dotace pro neziskové organizace, nejen to má pod palcem Ministerstvo pro místní rozvoj. Ze státní kasy a fondů EU můžete získat miliony. Je ale důležité vědět, jak na to.

Hostem diskusního pořadu Vaše téma byla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Mluvilo se nejen o dotacích, které poskytuje ministerstvo, ale také o možnostech čerpání peněz z fondů Evropské unie. Právě špatné čerpání dotací z EU kritizoval na konci roku i prezident Miloš Zeman.

 

Podle ministryně Šlechtové bude celkový nevyčerpaný zůstatek za rok 2015 činit méně než 10 miliard. "Můj osobní tip je 8 milard," řekla v pořadu Vaše téma ministryně za hnutí ANO. Loňské odhady přitom hovořily o 50 až 85 miliardách. To se ale podařilo razantně snížit díky schválení zákona o EIA, který zůstával jako kostlivec ve skříni ministerstva pro životní prostředí.

 

Řeč bude ale také o jednom ze stěžejních návrhů v rámci mandátu vlády Bohuslava Sobotky, a to zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten musí začít platit nejpozději od 18. dubna. Ministryně Šlechtová předpokládá, že v únoru by ohledně klíčového zákona mohla proběhnout mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Ministryně věří, že se zákon podaří včas schválit. Jinak Česku hrozí zastavení čerpání Eurofondů.

 

Řeč přišla také na církevní restituce. Šlechtová je velkou odpůrkyní toho, aby část budov na Pražském hradě připadla církvi. "Je to symbol české státnosti!" brání se ministryně převodu přibližně třetiny budov na Pražském hradě. "Nedokážu si představit, že by patřily někomu jinému."

 

Dobrou zprávu měla ministryně také pro seniory a mladé rodiny. Připravuje totiž speciální zákony na podporu těchto skupin obyvatel. V případě seniorů by mělo jít především o dotační podporu na komunitní domky, aby stát podpořil aktivní stáří českých seniorů. Mladí lidé do 36 let s jedním dítětem by se zase mohly dočkat půjček na bydlení ve výši až 600 tisíc korun.

 

Karla Šlechtová je česká ekonomka a politička a od října 2014 ministryně pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky. Vystudovala podnikový management v Plzni a mimo jiné řídila projekty v pražském Evropském centru pro veřejnou správu.

 

Řeč přišla i na soukromý život ministryně Šlechtové. "Prací strávím 12 až 18 hodin denně, ale pracuju i z domova. Hodně čtu, svým podřízeným vracím podklady k dopracování, když nejsou precizní," svěřila se ministryně. Popřela ale, že by milovala motorky, jak se o ní říká. "Nikdy jsem motorku neřídila," brání se ministryně. Přiznala ale, že má spoustu tetování a další plánuje.  

mom TN.cz