Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 3. 2017
zastrašuje

Erdogan vyzval Turky v Evropě: Jste její budoucnost, mějte 5 dětí

Erdogan
Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Erdogan vyzval Turky žijící v Evropě, aby měli nejméně pět dětí. "Jste budoucnost Evropy!" hřímal ve svém dalším projevu namířeném proti současným evropským politickým špičkám.

Erdogana rozčílilo, že Nizozemsko odmítlo vpustit do země jeho politiky, kteří chtěli v turecké komunitě propagovat chystanou změnu turecké ústavy, o níž budou hlasovat i Turci žijící mimo svou zemi. "Vydejte se žít do lepších čtvrtí. Pořizujte si nejlepší auta. Žijte v nejlepších domech. Pořiďte si ne tři ale aspoň pět dětí! Jste budoucnost Evropy a to bude nejlepší odpověď na bezpráví proti vám," řekl Erdogan ve svém projevu v Eskisehiru, uvedla agentura AP.

 

 

Jedná se o jeho nejnovější komentář namířený vůči Evropě. Vše začalo ve chvíli, kdy Nizozemsko zabránilo vystoupení několika tureckých politiků na mítincích s tureckou menšinou ve své zemi. A následně rozehnalo protesty pomocí vodních děl. Erdogan prohlásil, že Nizozemsko se chová jako nacistický pohrobek. Erdogan hrozí, že vypoví dohodu o migrantech a každý den do Evropy pošle 15 tisíc uprchlíků.

 

 

Erdogan se snaží získat podporu pro změny ústavy, které mají posílit jeho pravomoci. V zahraničí žije asi 5,5 milionu Turků s právem zúčastnit se tureckých voleb. Pokud uspěje, stane se prakticky neomezeným vládcem země s pravomocí vydávat zákony, vyhlašovat výjimečný stav, jmenovat ministry a státní úředníky nebo rozpustit parlament.
 

TN.cz