Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.3. 2015 17:16
Otázky a odpovědi

Házet na Američany rajčata je špatný nápad! PRAVIDLA kolony

Americká armáda
Zdroj: isifa.com

Americká akce Dragoon Ride vyvolala mezi Čechy mnoho reakcí. Pozitivní i negativní. Jedni na tom nevidí nic zvláštního, protože to je náš spojenec z NATO, druzí to vidí jako provokaci a ukázku americký síly, abychom "drželi hubu a krok". Přečtěte si, co musí armády cizích států dodržet, když projíždějí přes naše území. OTÁZKY A ODPOVĚDI.

Jedna z mnoha. Nicméně průjezd části americké armády Českem "Dragoon Ride" vyvolal snad nejvíce pozornosti. Co všechno musí vojáci dodržovat a naopak, co hrozí lidem, kteří by například chtěli na americké vojáky zaútočit vajíčky či rajčaty, to se dozvíte v následujícím přehledu.

 

Povinnosti cizích vojáků

 

Příslušníci cizí armády pak musí mít ještě navíc "individuální nebo kolektivní rozkaz k přesunu v jazyce vysílacího státu a v jazyce anglickém a francouzském, který vydal orgán vysílajícího státu a který potvrzuje, že jednotlivec či skupina patří k ozbrojeným silám a že má nařízený přesun" a celní prohlášení, že "zboží je přepravováno pouze pro potřebu ozbrojených sil, doplněném seznamem zboží". Krom toho musí ještě vojáci mít pas či nějaký jiný osobní doklad, případně identifikační kartu s fotografií, oprávnění k řízení vojenské techniky.

 

Při pobytu v Česku se musí dodržovat i určité předpisy. "Ozbrojené síly jiných států musí na území České republiky dodržovat právní předpisy České republiky," uvádí shodně ministerstvo zahraničí i obrany.


Co se stane, když...

 

Pokud se objevil někdo, kdo by chtěl na americkou kolonu zaútočit, například rajčaty nebo vajíčky. Bylo by to vykládáno podle českých zákonů, tedy jako výtržnictví (až 2 roky nepodmíněně, v případě opakování až 3 roky) či poškozování cizí věci (trest v rozmezí 6 měsíců až 3 roky). V případě, že by pak došlo například k větší potyčce s americkými vojáky, hrozí útočníkovi odnětí svobody na šest měsíců až tři léta. V případě vážnějších zranění může útočník dostat až desetiletý trest.

 

 

Kdo řeší přesuny vojáků cizích států?

 

Přelety letadel a průjezdy vojáků cizích států řeší ministerstvo obrany, jednotlivé přesuny pak může řešit v součinnosti s jinými orgány státní správy (např. řízení letového provozu). Česko má pak veškeré potřebné informace k přesunu vojáků předem k dispozici, jedná se o místa a časy vstupu a opuštění republiky, počtu a typech vozidel, počtu osob, trasách a podobně.


Jak přesun cizí armády vypadá?

 

Kolony doprovází Vojenská policie, která má shodné pravomoci jako Policie ČR, ta může spolupracovat i s policií. Přesuny jsou pak, pokud je to možné, plánovány mimo dopravní špičky.

 

Co je průjezd a pobyt cizí armády?

 

"Za pobyt se nepovažuje průjezd těchto ozbrojených sil přes území České republiky, který zpravidla nepřekročí 48 hodin, a jejich přelet nad územím České republiky," píše se v dokumentu ministerstva zahraničí.

 

 

Jelikož každoročně přes Česko uskuteční velký počet přeletů a průjezdů ozbrojených sil cizích států, rozhoduje vláda o těchto povoleních dopředu, zpravidla na konci roku. Kdy dá souhlas s přeletem a průjezdem ozbrojených sil partnerských států.

 

O jaké státy se konkrétně jedná, najdete v tomto dokumentu: Státy, jejímž armádám vláda vydala souhlas s přelety a průjezdy přes ČR v roce 2015 [pdf]

 

Pokud ovšem přesun cizí armády překročí hranici uvedených 48 hodin, musí k němu vláda dát zvláštní souhlas, stejně jako tomu bylo v případě plánovaného přesunu části americké armády Dragoon Ride. Ten se uskuteční od 29. března do 1. dubna. Kudy budou Američané projíždět a další informace naleznete ZDE.

 

 

V rámci operace Dragoon Ride projede českým územím 118 vozidel americké armády většinou těžkých transportérů Stryker. V koloně se bude přesouvat 516 vojáků. Českem projede ve třech trasách a zdrží se tu čtyři dny (29. března až 1. dubna). Kde se budou přesně pohybovat jednotlivé dny, najdete ZDE.

TN.cz / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.3. | 17:49 lopata krocan
54
Tak že když hodím vajcem na amíka dostanu dostanu 3roky na tvrdo když jedu ...
17.3. | 18:32 Miroslav Fojtík
-44
Neuvěřitelné mega kecy debilů kteří vůbec nevědí o čem kecají,USA jsou naši ...
21.3. | 13:14 satanastatanas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nojo.Cesku uz stejne "hrdinove "dochazi tak maji Cesi sanci stat se hrdiny budoucnosti..Stim se dalo pocitat ze "hrdinni anglicti " piloti co osvobodili CSR nevydrzi vecne..
21.3. | 12:41 doubbrava
3
Náhlasit nevhodný komentář
Takže kde je ta svoboda a demokracie. Podle toho co se píše v článku měli všichni útočníci v roce 68 na vojáky Varšavské smlouvy být potrestaný vězením, ale jsou z nich hrdinové. Dneska budou potrestaný za útok na NATO. Tak tomu se dneska říká v Česku demokracie. To není v žádné demokratické zemi ...
21.3. | 12:13 Karel Jirousek
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tak to je síla. Zahraniční media píší ,že česká armáda bude chránit kolonu americké armády, vůči občanům ČR.
19.3. | 09:55 sigr
8
Náhlasit nevhodný komentář
Pozor, EU. zcela určitě zdraží rajčata pro ČR. aby se znemožnilo velikánským bratrům špinit uniformy a techniku.
19.3. | 08:59 mibis
1
Náhlasit nevhodný komentář
Bacha na ty rajčata, říká se, že pojedou s "vostrejma"....to by bylo jak ve frantíkách...
19.3. | 06:07 Hanush Keclik
1
Náhlasit nevhodný komentář
To je ještě horší než za bolševika! Ty kur** zkur****! Pakáž zlodějská vyje**, vykur****! Fašistický bordel-ču***!!!! Co to ku*** má znamenat? To je svoboda projevu vy ku***??? Vypálit do základu, celé ten bordel NOVA, který jsme zaplatili se svých daní. Místo těch 10 500 000 000 korun z našich ...
18.3. | 22:31 lup3
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Pan-the je piča jak anděl.
18.3. | 21:48 Vrtak Vojto
0
Náhlasit nevhodný komentář
Poslanec za ANO Jiří Zlatuška tvrdí: "Konec konců již v knize Knize Kazatel se praví „je čas kameny sbírat a čas kameny házet, ..., čas boje i čas pokoje,“ a nebudeme se snad vážně přít o tom, že parafráze na „čas vajíčka s rajčaty sbírat a čas vajíčka s rajčaty házet“ je veskrze mírumilovná a ...
18.3. | 20:53 adecko
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Proč by nemohli projet, když jedou zpět? Chtěli byste snad, aby tam zůstali? Tam, nebo tady?
18.3. | 18:43 edajosef
11
Náhlasit nevhodný komentář
Takže nám vyhrožují podmínečnými nebo nepodmínečnými tresty za to,že projevím svůj občanský postoj ???